Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo dodá Ukrajině zbraně za dalších 500 milionů eur, uvádí Reuters

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Německo se chystá poskytnout Ukrajině zbraně za dalších více než 500 milionů eur (12,3 miliardy korun). Podle agentury DPA to dnes při návštěvě Kanady uvedl kancléř Olaf Scholz. Dodávka má zahrnovat systémy protivzdušné obrany IRIS-T či raketomety.

Zbraně budou předány v roce 2023, některé ale i dříve. Nově přislíbené dodávky - prezentované jako příspěvek k modernizaci ukrajinských ozbrojených sil - musí ještě schválit rozpočtový výbor německého parlamentu, řekl DPA mluvčí německé vlády.

Součástí zbraňového balíčku mají být další tři moderní systémy protivzdušné obrany IRIS-T, kolem deseti obrněných vyprošťovacích vozidel, 20 raketometů namontovaných na pick-upy, naváděná munice a systémy obrany proti dronům.

"Mezinárodní společenství nikdy nepřijme nezákonnou, imperialistickou anexi ukrajinského území ze strany Ruska," řekl Scholz, který se připojil na dnešní on-line konferenci takzvané Krymské platformy z kanadského Toronta. "Mohu vás ujistit, že Německo bude stát pevně na straně Ukrajiny, dokud bude Ukrajina potřebovat naši podporu," dodal s tím, že partneři Ukrajiny jsou nyní jednotnější než kdy dříve.

Scholz dále uvedl, že Německo spolu se svými partnery zachová sankce proti Rusku, bude nadále Ukrajině poskytovat finanční pomoc, dodávat jí zbraně a podílet se na její obnově. "Jsem si jist, že Ukrajina překoná temný stín války, protože je silná, odvážná a jednotná v boji za nezávislost a suverenitu," uvedl kancléř. "A protože má přátele v Evropě a po celém světě," dodal.

Témata:  Německo Olaf Scholz Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

13. června 2024 19:24

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy