Zbraně budou předány v roce 2023, některé ale i dříve. Nově přislíbené dodávky - prezentované jako příspěvek k modernizaci ukrajinských ozbrojených sil - musí ještě schválit rozpočtový výbor německého parlamentu, řekl DPA mluvčí německé vlády.

Součástí zbraňového balíčku mají být další tři moderní systémy protivzdušné obrany IRIS-T, kolem deseti obrněných vyprošťovacích vozidel, 20 raketometů namontovaných na pick-upy, naváděná munice a systémy obrany proti dronům.

"Mezinárodní společenství nikdy nepřijme nezákonnou, imperialistickou anexi ukrajinského území ze strany Ruska," řekl Scholz, který se připojil na dnešní on-line konferenci takzvané Krymské platformy z kanadského Toronta. "Mohu vás ujistit, že Německo bude stát pevně na straně Ukrajiny, dokud bude Ukrajina potřebovat naši podporu," dodal s tím, že partneři Ukrajiny jsou nyní jednotnější než kdy dříve.

Scholz dále uvedl, že Německo spolu se svými partnery zachová sankce proti Rusku, bude nadále Ukrajině poskytovat finanční pomoc, dodávat jí zbraně a podílet se na její obnově. "Jsem si jist, že Ukrajina překoná temný stín války, protože je silná, odvážná a jednotná v boji za nezávislost a suverenitu," uvedl kancléř. "A protože má přátele v Evropě a po celém světě," dodal.