reklama

Německo ve čtvrtek ukončilo leteckou evakuaci kvůli nepříznivé bezpečnostní situaci na kábulském letišti i chystanému úplnému stažení amerických jednotek k 31. srpnu. Afghánci s příslibem vpuštění do Německa budou nyní moci přicestovat po vlastní ose přes sousední země, například z Uzbekistánu, jak dnes při návštěvě Taškentu uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Před začátkem evakuace 14. srpna vláda uváděla, že právo vycestovat do Německa má 147 osob z řad místních sil. I s rodinami se jednalo o 886 lidí, kterým kvůli spolupráci s německou armádou či institucemi hrozila odplata ze strany radikálního islamistického hnutí Tálibán. To se v polovině srpna zmocnilo prakticky celého Afghánistánu po překvapivé a bleskové ofenzivě.

"Během evakuací docházelo k dodatečným žádostem, došlo také k mnoha pozdním registracím místních zaměstnanců, včetně rodinných příslušníků, takže v současné době předpokládáme, že počet těch, kteří jsou napojeni na místní síly všech spolkových vládních institucí, je nyní vyšší než 40.000 lidí," uvedl mluvčí.

Letecký most německé armády, který využívali také příslušníci dalších států a s nimi spolupracující Afghánci, dohromady přepravil do Německa 4587 lidí, z toho 3849 Afghánců a 403 německých státních příslušníků.

reklama