Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo eviduje již přes 50.000 zemřelých s covidem-19

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Německu zemřelo od začátku pandemie již 50.642 lidí v souvislosti s covidem-19. Za poslední den jich přibylo 859, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI), podle nějž se ve čtvrtek objevilo také 17,862 nově potvrzených nálezů na SARS-CoV-2. Minulý pátek Německo ohlásilo 1113 zemřelých a 22,368 nově infikovaných, uvedla agentura DPA.

Asi 83milionové Německo dosud zaznamenalo 2,106.262 osob s pozitivním testem na koronavirus. Skutečný počet lidí, kteří se virem nakazili, však bude podle expertů pravděpodobně výrazně vyšší. Řadu případů se totiž nepodaří úřadům zachytit. Z nákazy se dosud zotavilo 1,780.200 Němců.

Šéf RKI Lothar Wieler dnes počty mrtvých označil za "neuvěřitelné číslo". Přesto podle Wielera čísla ve většině spolkových zemí klesají. "Zkrátka nesmíme povolit," zdůraznil Wieler.

Průměrný počet infikovaných osob v posledních sedmi dnech činí v celém Německu 115,3 na 100.000 obyvatel, tento údaj přitom po kolísání na začátku roku v posledních několika dnech klesá. Stále však setrvávají velké rozdíly mezi jednotlivými spolkovými zeměmi - nejvyšší čísla hlásí Durynsko a Braniborsko, Brémy pak mají tento údaj sotva poloviční.

Reprodukční číslo, které udává odhad toho, kolik lidí v současné chvíli průměrně nakazí jeden infikovaný člověk, lehce stouplo na 0,93 ze čtvrtečních 0,87. Tato hodnota však stále značí, že je pandemie v Německu na mírném ústupu.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes žádal Němce o pochopení pro prodloužení plošné karantény, na němž se tento týden shodla kancléřka Angela Merkelová s premiéry spolkových zemí. Čísla z posledních dní jsou sice podle Spahna povzbudivá a jdou správným směrem, ale jsou stále na příliš vysoké úrovni.

"Ještě to není za námi, ani po roce, třebaže si to všichni přejeme," řekl Spahn a varoval před brzkým rozvolňováním. Stejně jako Merkelová poukázal na rizika spojená s novými mutacemi viru. Nadějí je podle něj očkovací kampaň. "Nacházíme se na vrcholu pandemie, a zároveň jsme načali cestu pryč z pandemie," řekl Spahn.

Podobně varoval před předčasným ukončením opatření virolog Christian Drosten. "Až budou staří lidé a možná i část rizikových skupin očkováni, nastane obrovský hospodářský, společenský, politický a možná i právní tlak na ukončení opatření proti korovaviru," řekl Drosten magazínu Der Spiegel. "A pak se během krátké doby nakazí ještě mnohem více lidí, než si teď vůbec dokážeme představit. Pak už nebudeme mít počty případů 20.000 nebo 30.000, ale v nejhorším případě 100.000 za den," varoval Drosten.

I když se podle Drostena nakazí spíš mladí lidé, když jich bude příliš mnoho, naplní se jednotky intenzivní péče. Imunolog rovněž nepředpokládá, že letošní léto bude podobně klidné jako to loňské. Loni následovalo po jaře, kdy počty nakažených zůstaly pod kritickou hranicí.

Úřad německého prezidenta dnes oznámil, že prezident Frank-Walter Steinmeier chce po Velikonocích v Berlíně uspořádat akci k uctění památky obětí covidu. V jednom z oken berlínského prezidentského sídla Bellevue bude dneškem počínaje každý večer svítit světlo na památku zemřelých. Prezident vyzval ostatní Němce, aby učinili totéž.

Témata:  Německo COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 9:32

Izrael podnikl útok na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy