Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo na nohou: Rusko zveřejnilo tajné armádní odposlechy

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely.

Německé ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že prověřuje zprávy o možném odposlechu důvěrné videokonference tamní armády o válce na Ukrajině poté, co zvuková nahrávka z ní byla zveřejněna na ruských sociálních médiích.

Manažerka prokremelského média Russia Today (RT) Margarita Simonjanová v pátek zveřejnila 38minutovou zvukovou nahrávku, o které tvrdí, že na ní představitelé německé armády diskutují o vojenských úderech na Krymský poloostrov.

"Prověřujeme, zda byla komunikace v sektoru vzdušných sil zachycena," potvrdila pro AFP mluvčí Bundeswehru.

Diskuse zachycené na nahrávce se týkaly možného použití střel Taurus německé výroby ukrajinskými silami a jeho možných důsledků, upřesňuje AFP. Mezi dalšími tématy bylo cílení těmito střelami na klíčový most spojující Ruskem okupovaný Krym s ruskou pevninou nad Kerčským průlivem.

Německé ministerstvo obrany později potvrdilo, že jeden z interních rozhovorů mezi vysoce postavenými představiteli tamního letectva byl odposloucháván.

"Podle našeho hodnocení byl zachycen rozhovor v divizi vzdušných sil. V současnosti nejsme schopni s jistotou říci, zda byly provedeny změny v nahrané nebo přepsané verzi, která koluje po sociálních médiích," uvedlo ministerstvo prostřednictvím své mluvčí.

Autentičnost nahrávky dříve s odvoláním na nejmenované zdroje potvrdila i agentura DPA. Agentura zároveň potvrdila i informaci dříve zveřejněnou časopisem Der Spiegel, podle níž se zmíněná videokonference nekonala prostřednictvím utajené armádní sítě, ale na platformě WebEx.

Spolkový kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil jejich rychlé objasnění.

Témata:  Německo Olaf Scholz

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy