"Nikoho nenecháme samotného," řekl Scholz. "Uděláme vše, aby obyvatelstvo tyto těžké časy překonalo," uvedl.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu sice v červenci zpomalilo na 7,5 procenta z červnových 7,6 procenta, nadále je ale rekordně vysoké. Inflaci ženou vzhůru především vysoké ceny energií, které kvůli energetické nejistotě související s ruskou invazí na Ukrajinu neklesají.

Německo již kvůli vysokým cenám energií a rostoucím životním nákladům přijalo řadu opatření včetně jednorázových příspěvků, aby lidem ulevilo. Mezi nejpopulárnější kroky patří dočasné snížení daně z pohonných hmot či zavedení měsíční celoněmecké jízdenky pro regionální a městskou dopravu za devět eur (220 Kč). Tyto dvě úlevy skončí na konci srpna a jejich prodloužení se neplánuje.

Německý ministr financí Christian Lindner ve středu řekl, že v nadcházejícím roce by mohli Němci díky kompenzacím na daních ušetřit asi 10 miliard eur (244,3 miliardy Kč), z čehož by těžilo na 48 milionů lidí. Chce také navýšit plošné příspěvky na děti. "Tyto návrhy jsou velice přínosné," řekl k tomu dnes Scholz.

Scholz dnes také řekl, že další úlevy je možné poskytnout i bez úpravy rozpočtu. V letošním roce plánuje Německo hospodařit se schodkem 138,9 miliardy eur (3,4 bilionu Kč).