reklama

Během téměř devítihodinového jednání se politici také shodli na novém rozdělení nákladů na žadatele o azyl, omezení sociálních výhod pro migranty a zrychlení azylových procedur.

Německo obnovilo hraniční kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem 16. října a prodloužilo kontroly s Rakouskem, které byly zavedeny již v roce 2015, o dalších šest měsíců. Ministryně vnitra Nancy Faeserová poté oznámila, že kontroly s prvně zmíněnými třemi zeměmi budou prodlouženy o 20 dní a následně bude zvažováno další prodloužení o tři měsíce.

Dokument schválený dnes kancléřem Scholzem a vůdci spolkových zemí potvrzuje, že tyto kontroly na vnitřních hranicích budou zachovány. Důvodem pro tato opatření je nedostatečná účinnost ochrany vnějších hranic EU, což vedlo k přijetí účinných policejních opatření na vnitřních hranicích Německa se sousedními státy.

Kontroly nejsou prováděny na celé délce německých hranic, ale pouze na vybraných místech. V případě hranice s Českem například německá policie provádí kontroly mimo jiné na dálnici mezi Prahou a Drážďany.

Premiéři se také dohodli na novém financování péče o migranty. Místo paušální částky, kterou navrhovaly regiony, bude platit vláda v Berlíně 7500 eur (přes 180 tisíc korun) za jednoho běžence ročně. Toto číslo je nižší než původní dohodnutých 10.500 eur ročně, které byly navrženy v říjnu.