reklama

"Spolková policie může nadále pružně provádět celou paletu stacionárních i mobilních policejních opatření," vysvětlila Faeserová, podle které opatření funguje. Policie při kontrolách zajistila více než 300 pašeráků nelegálních migrantů.

Ministryně předem avizovala prodloužení kontrol. "Dočasné kontroly na našich hranicích s Polskem, Českou republikou a Švýcarskem prodloužím po 15. prosinci nejméně o dva měsíce," řekla minulý týden deníku Rheinische Post s tím, že opatření funguje. "Náš boj proti bezohlednému obchodu převaděčů, kteří brutálně ohrožují lidské životy, je úspěšný," dodala.

Například Sasko předtím deklarovalo, že chce prodloužení nejméně o šest měsíců. Zemský ministr vnitra Armin Schuster (CDU) řekl, že krátkodobý přístup spolkové vlády považuje za špatný. "Nechci každý týden odpovídat na otázku, co se stane, až kontroly vyprší," nechal se slyšet. Na konferenci ministrů vnitra jednotlivých spolkových zemí se chtěl zasadit o větší kontinuitu.

Německo obnovilo kontroly na hranicích se zmíněnými zeměmi 16. října a zároveň prodloužilo kontroly na hranici s Rakouskem, které byly zavedeny již v roce 2015, o dalších šest měsíců.

Důvodem pro tato opatření je nedostatečná účinnost ochrany vnějších hranic EU, což vedlo k přijetí účinných policejních opatření na vnitřních hranicích Německa se sousedními státy.

Kontroly nejsou prováděny na celé délce německých hranic, ale pouze na vybraných místech. V případě hranice s Českem například německá policie provádí kontroly mimo jiné na dálnici mezi Prahou a Drážďany.