Německý ministr zahraničí Heiko Maas, který je kritizován kvůli podcenění včasného stažení Afghánců pracujících v německých službách, odstoupit nehodlá. Německo mezitím jako okamžitou pomoc pro afghánské běžence vyčlenilo 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun).

Rozhovory s Tálibánem, které podpořili vedle ministra vnitra Horsta Seehofera také opoziční Zelení, vede někdejší německý velvyslanec v Afghánistánu Markus Potzel. V Dauhá, kde má Tálibán dlouhé roky svou politickou kancelář, Potzel spolupracuje s dalšími mezinárodními představiteli.

Německá armáda oznámila, že přes letecký most mezi Kábulem a uzbeckým hlavním městem Taškentem přepravila jedenácti dokončenými lety 1649 lidí. Z Taškentu, který je ústředním přestupním bodem německé operace, odlétají evakuovaní do Německa.

Vedle přijímání Afghánců, kteří pracovali v německých službách, chce Berlín podpořit běžence zůstávající v regionu. Berlín již vyčlenil 100 milionů eur, které dostanou humanitární organizace pečující o běžence v zemích sousedících s Afghánistánem.

Sociální demokrat Maas, který čelí tvrdé kritice nejen od opozice, ale i od koaliční konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, odstoupit nechce. V rozsáhlém rozhovoru, který poskytl magazínu Der Spiegel řekl, že na odchod z funkce nemyslí. "Věřte tomu, nebo ne, v posledních dnech myslím jen na jediné, a to vyvodit důsledky z chyb, které jsme všichni učinili, a dostat z Afghánistánu co nejvíce lidí," řekl. Maas rovněž řekl, že spoluodpovědnost nese také Spolková zpravodajská služba (BND), která podle něj vývoj v Afghánistánu špatně odhadla. Dodal, že veškerá rozhodnutí vycházela z těchto špatných analýz.