reklama

Německé úřady odhadují, že šíitská organizace má v zemi kolem 1050 radikálních stoupenců. "Ministr vnitra Horst Seehofer zakázal v Německu šíitskou teroristickou organizaci Hizballáh," napsal na twitter mluvčí ministerstva Steve Alter.

"Německé bezpečnostní úřady bojují proti teroristickým organizacím jako je Hizballáh všemi prostředky právního státu a postupují rozhodně proti jejich aktivitám v Německu," uvedlo dnes v tiskové zprávě ministerstvo vnitra, které o zákazu rozhodlo.

Zákaz Hizballáhu šel ruku v ruce s ranními policejními raziemi na několika místech spolkové republiky, mimo jiné v Berlíně, Brémách, Dortmundu nebo Münsteru, píše Reuters. Strážci zákona při nich zabavili dokumenty i nosiče dat.

Rozhodnutí ministerstva vnitra také znamená, že se do budoucna nesmí na veřejnosti používat znaky organizace. Její německý majetek propadne státu.

Německo dosud rozlišovalo mezi politickým křídlem Hizballáhu a jeho vojenskými jednotkami, které bojovaly společně s armádou syrského prezidenta Bašára Asada v Sýrii.

Tlak, aby spolková republika Hizballáh zakázala, vyvíjel Izrael a Spojené státy, které už radikální skupinu na seznam teroristických organizací zařadily. Izrael dnešní krok Německa přivítal a označil ho za významný ve světovém boji proti teroru.

Už v prosinci loňského roku schválil německý parlament návrh vyzývající vládu kancléřky Angely Merkelové k zákazu všech aktivit Hizballáhu na německém území. Zdůvodnil to zejména "teroristickými aktivitami" této skupiny především v Sýrii.