reklama

Dnes večer to po jednání zemských ministrů zdravotnictví se spolkovým ministrem zdravotnictví Karlem Lauterbachem oznámil bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek. Stejný krok se dnes ještě před závěrem jednání rozhodlo učinit na svém území Bavorsko.

"Shodli jsme se, že zvýhodníme očkované s posilující dávkou," řekl Holetschek. Zdůraznil, že kvůli rychle nastupující variantě koronaviru omikron je třetí dávka vakcíny rozhodujícím ochranným prostředkem.

Německo karanténními opatřeními omezuje vstup neočkovaným do obchodů neprodávajících zboží denní potřeby. Postupně ale kvůli rychlému šíření koronaviru zpřísnilo podmínky i pro očkované a uzdravené, kteří nyní potřebují dodatečný test především do volnočasových zařízení, jako jsou plavecké bazény, sauny či kina. Test je vyžadován i v domovech pro seniory či rehabilitačních klinikách, zde ale přísnější opatření v zájmu ochrany ohrožených skupin obyvatel zůstane v platnosti nehledě na posilující látku.

Zrušení požadavku dodatečného testu pro očkované s třetí dávkou prosazoval i nový ministr zdravotnictví Lauterbach. "Nutit tyto lidi k testování již není nezbytné a z lékařského pohledu to ani není smysluplné," řekl před jednáním Lauterbach. Řada odborníků ale takový postoj nesdílí. Generální tajemník německé imunologické společnosti Carsten Watzl v rozhovoru s agenturou DPA řekl, že úlevy pro trojnásobně očkované jen uspíší nástup omikronu, který se chová výrazně nakažlivěji než dosavadní dominantní varianta delta.

O koronaviru dnes také poprvé jednal sbor expertů, kteří radí nové vládě kancléře Olafa Scholze. Členy tohoto grémia jsou mimo jiné zástupci Institutu Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro potírání a prevenci infekcí, a berlínské kliniky Charité a také epidemiologové a virologové.