Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německou politiku obchází strach. Policie řeší další případ napadení

Německá policie
Německá policie
Foto: Pixabay

Německá policie vyšetřuje další útok na politika. Neznámý pachatel v úterý zaútočil na bývalou starostku Berlína a exministryni Franzisku Giffeyovou ze sociálnědemokratické SPD. V místní knihovně ji taškou udeřil do hlavy a krku, informovala agentura DPA.

Giffeyová po napadení absolvovala nemocniční vyšetření kvůli bolestem hlavy a krku. Podezřelého, který z místa činu utekl, se zatím nepodařilo zadržet. 

Německá policie už od pátečního večery vyšetřuje útok skupiny lidí na europoslance Matthiase Eckeho (SPD) v Drážďanech. Ecke, který je na desátém místě kandidátky SPD v červnových volbách do Evropského parlamentu, musel být ošetřen v nemocnici. Podle místní stranické organizace byl dokonce operován. 

Terčem zastrašování, ničení plakátů a urážek byly i další týmy vyvěšující plakáty. Podle policie zřejmě skupina útočníků krátce předtím napadla a zranila i osmadvacetiletého pracovníka kampaně Zelených.

Útok na europoslance odsoudil německý kancléř a stranický kolega napadeného Olaf Scholz. Podobné incidenty podle něj představují hrozbu pro demokracii. "Demokracie je ohrožená takovými činy," uvedl na kongresu evropských sociálnědemokratických stran, kde vyzval k jednotě. "Musíme se tomu společně postavit," dodal. 

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová přislíbila, že bude bojovat proti nárůstu násilí proti politikům. "Stát na toto musí a bude reagovat tvrdými činy a dalšími ochrannými opatřeními pro demokratické síly v naší zemi," uvedla podle agentury Reuters. 

Témata:  policie Německo Německo

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.