Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německou politiku obchází strach. Policie řeší další případ napadení

Německá policie
Německá policie
Foto: Pixabay

Německá policie vyšetřuje další útok na politika. Neznámý pachatel v úterý zaútočil na bývalou starostku Berlína a exministryni Franzisku Giffeyovou ze sociálnědemokratické SPD. V místní knihovně ji taškou udeřil do hlavy a krku, informovala agentura DPA.

Giffeyová po napadení absolvovala nemocniční vyšetření kvůli bolestem hlavy a krku. Podezřelého, který z místa činu utekl, se zatím nepodařilo zadržet. 

Německá policie už od pátečního večery vyšetřuje útok skupiny lidí na europoslance Matthiase Eckeho (SPD) v Drážďanech. Ecke, který je na desátém místě kandidátky SPD v červnových volbách do Evropského parlamentu, musel být ošetřen v nemocnici. Podle místní stranické organizace byl dokonce operován. 

Terčem zastrašování, ničení plakátů a urážek byly i další týmy vyvěšující plakáty. Podle policie zřejmě skupina útočníků krátce předtím napadla a zranila i osmadvacetiletého pracovníka kampaně Zelených.

Útok na europoslance odsoudil německý kancléř a stranický kolega napadeného Olaf Scholz. Podobné incidenty podle něj představují hrozbu pro demokracii. "Demokracie je ohrožená takovými činy," uvedl na kongresu evropských sociálnědemokratických stran, kde vyzval k jednotě. "Musíme se tomu společně postavit," dodal. 

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová přislíbila, že bude bojovat proti nárůstu násilí proti politikům. "Stát na toto musí a bude reagovat tvrdými činy a dalšími ochrannými opatřeními pro demokratické síly v naší zemi," uvedla podle agentury Reuters. 

Témata:  policie Německo Německo

Související

Aktuálně se děje

8:20

Zemřel Karel Malík, zakladatel legendární skupiny Echt!

Českou hudební scénu zasáhla smutná zpráva. Zemřel Karel Malík, zakladatel a dlouholetý člen známé skupiny Echt! a básník. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.