Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německý nejvyšší státní zástupce chce, aby zločiny Ruska řešil mezinárodní soud

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN

Německý nejvyšší státní zástupce Peter Frank chce, aby se ruskou invazí na Ukrajinu zabýval mezinárodní soud. Listu Welt am Sonntag řekl, že je jedno, zda by to byl Mezinárodní trestní soud (ICC) nebo nějaký zvláštní tribunál, záleželo by na rozhodnutí mezinárodního společenství.

Důležité podle Frank ale je soudit členy ruského vedení, "tedy ty, kdo udělali politické rozhodnutí vést válku, a lidi, kteří toto rozhodnutí realizovali na nejvyšší vojenské úrovni".

Německé státní zastupitelství v březnu 2022, tedy několik týdnů po ruském vpádu na Ukrajinu, zahájilo vyšetřování, jehož cílem je zajistit důkazy v co největším rozsahu. Frank řekl, že němečtí vyšetřovatelé svoji práci přizpůsobují aktuálnímu vývoji situace na Ukrajině. V současnosti se soustředí třeba na případy masového zabíjení civilistů v Buči ze strany ruských vojáků nebo na útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu.

Pro zřízení speciálního válečného tribunálu, který by soudil zločiny spáchané Rusy na Ukrajině, se tento týden vyslovil polský prezident Andrzej Duda. Po vzniku takové instituce již dříve volali europoslanci či zástupci evropských zemí včetně Česka.

Témata:  Německo válka na Ukrajině Rusko

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy