Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německý nejvyšší státní zástupce chce, aby zločiny Ruska řešil mezinárodní soud

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN

Německý nejvyšší státní zástupce Peter Frank chce, aby se ruskou invazí na Ukrajinu zabýval mezinárodní soud. Listu Welt am Sonntag řekl, že je jedno, zda by to byl Mezinárodní trestní soud (ICC) nebo nějaký zvláštní tribunál, záleželo by na rozhodnutí mezinárodního společenství.

Důležité podle Frank ale je soudit členy ruského vedení, "tedy ty, kdo udělali politické rozhodnutí vést válku, a lidi, kteří toto rozhodnutí realizovali na nejvyšší vojenské úrovni".

Německé státní zastupitelství v březnu 2022, tedy několik týdnů po ruském vpádu na Ukrajinu, zahájilo vyšetřování, jehož cílem je zajistit důkazy v co největším rozsahu. Frank řekl, že němečtí vyšetřovatelé svoji práci přizpůsobují aktuálnímu vývoji situace na Ukrajině. V současnosti se soustředí třeba na případy masového zabíjení civilistů v Buči ze strany ruských vojáků nebo na útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu.

Pro zřízení speciálního válečného tribunálu, který by soudil zločiny spáchané Rusy na Ukrajině, se tento týden vyslovil polský prezident Andrzej Duda. Po vzniku takové instituce již dříve volali europoslanci či zástupci evropských zemí včetně Česka.

Témata:  Německo válka na Ukrajině Rusko

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.