"Otevření se uskuteční," uvedl Nehammer, který se nejvyšší vládní funkce ujal v pondělí. Podle něj se po víkendu otevře maloobchod, gastronomie, hotelnictví, cestovní ruch a další odvětví, otázkou zůstává pouze podoba ochranných opatření proti šíření covidu-19. Jednat na toto téma bude vláda ve středu s představiteli spolkových zemí, rozhodnutí by mělo padnout do pátku.

Již předchozí vláda kancléře Alexandera Schallenberga prosazovala vůči neočkovaným tvrdý přístup, mimo jiné vyhlásila od 1. února povinnou vakcinaci. Lockdown pro tuto skupinu zavedla v reakci na horšící se epidemickou situaci 14. listopadu, tedy zhruba týden před celkovou uzávěrou. V nastolené politice chce pokračovat i Nehammerův kabinet.

Starosta Vídně Michael Ludwig krátce po Nehammerovi oznámil, že uvolňování uzávěry v metropoli bude postupné. Obchody, některé služby, sportoviště a kulturní zařízení se otevřou pro očkované stejně jako ve zbytku alpské země v pondělí, restaurace či hotely budou ale následovat až o týden později. O týden déle nechají plošný lockdown v platnosti také Horní Rakousy, které hraničí s Českem. Vorarlbersko chce současně s koncem uzávěry vyhlásit nové restrikce, například omezit dobu vycházení.

Počet nových případů koronavirové infekce se v poslední době v Rakousku výrazně snížil. Takzvaná sedmidenní incidence, tedy počet nově nakažených na 100.000 obyvatel v týdenním úhrnu, se během uzávěry snížila téměř o polovinu, z více než 1000 na současných přibližně 600 případů na 100.000 obyvatel. Situace v nemocnicích je podle médií nyní dál napjatá, ale stabilní.