reklama

Ve zkráceném procesu bude stát trestat neočkované pokutou 600 eur (15.260 korun), v řádném pak částkou 3600 eur. Podle ministryně pro ústavnost Karoliny Edstadlerové se lidé budou moci zaplacení pokuty vyhnout tím, že se dodatečně nechají očkovat.

Výjimku z očkovací povinnosti budou mít děti do 14 let, těhotné ženy, osoby lékařským potvrzením o nevhodnosti očkování jakož i uzdravení z covidu-19 po dobu 180 dní od onemocnění.

Naočkováno je v devítimilionovém Rakousku momentálně zhruba 68 procent populace a podle Edstadlerové se hrozba postihů týká zhruba milionu lidí. Úřady budou podle ní každé při měsíce porovnávat registr obyvatel se seznamem očkovaných a poté vyzývat neočkované k vakcinaci. První kontrola je naplánovaná na 15. března.

Rakouská vláda v listopadu oznámila, že očkování bude povinné od 1. února. Příslušný zákon podle Edstadlerové podporují čtyři z pěti parlamentních stran v Rakousku - kromě vládních lidovců (ÖVP) a Zelených též opoziční sociální demokraté (SPÖ) a liberální strana NEOS. Proti jsou naopak krajně populističtí svobodní (FPÖ), v sobotu se ve Vídni uskuteční další demonstrace proti očkovací povinnosti.

Zákon bude zpočátku platit dva roky. Podle ministra zdravotnictví Wolfganga Mücksteina nebyla stanovena žádná hranice, po jejímž překročení by povinnost očkování byla zrušena.