Britská vláda údajně vyšetřuje možné zapojení státních aktérů do nepokojů, které v zemi za poslední dny zuří. Premiérův úřad se navíc dostal do verbálního konfliktu s miliardářem Elonem Muskem poté, co na sociální síti X napsal, že je občanská válka nevyhnutelná.
Možnost zapojení státních aktérů upřesnil mluvčí úřadu premiéra Keira Starmera. „Je zřejmé, že jsme byli svědky aktivity botů na internetu, z nichž velká část může být zesílena nebo do ní mohou být zapojeni státní aktéři, kteří zesilují některé dezinformace a dezinformace, které jsme viděli,“ přiblížil.
„Některé dezinformace, které jsme viděli online, přitahují zesílení známé aktivity botů – které, jak jsem řekl, mohou být spojeny s aktivitami podporovanými státem,“ zdůraznil.
Podle ministryně vnitra Yvette Cooperové se vláda zaměřuje především na domácí zločince. „Úřady se soustředí na místní skupiny a organizace, včetně některých z nich, které jsou živeny krajně pravicovými extremisty – a také na místní rabovače, kteří se oportunisticky připojují k násilnostem,“ popsala.
Vládní poradce pro politické násilí John Woodcock ale varoval, že se na rozdmýchávání nepokojů mohou podílet takzvané továrny na trolly z Íránu nebo Ruska. „Ve svém přezkumu jsem vydal klíčové doporučení, aby zpravodajské služby dostaly více pravomocí, více možností, jak potlačit způsob, jakým nepřátelské státy využívají každý incident k vytváření dezinformací a rozdmýchávání plamenů britských extrémních aktérů,“ připomněl.
Nepokoje navíc připravily půdu pro poměrně nečekaný konflikt mezi americkým miliardářem Elonem Muskem a britským premiérem Starmerem. Musk totiž na sociální síti napsal komentář k videu z násilných protestů, kde uvedl, že „občanská válka je nevyhnutelná“.
https://x.com/elonmusk/status/1819933223536742771
„Pro takové komentáře neexistuje žádné ospravedlnění. To, co jsme v této zemi viděli, je organizovaná, nezákonná loupež, která nemá na našich ulicích ani na internetu místo. Mluvíme o menšině grázlů, kteří nemluví za Británii. Premiér tyto pocity nesdílí,“ informoval Starmerův mluvčí.
Britská vláda dlouhodobě vyzývá společnosti provozující sociální sítě, aby se více zabývaly kriminálním materiálem, které na nich uživatelé sdílejí. „Existují oblasti, kde společnosti provozující sociální média mají v současné době jasné požadavky na odstranění kriminálního materiálu a měly by tak činit, ale někdy jim to trvá příliš dlouho,“ upozornila britská ministryně vnitra Cooperová.
Britská policie v neděli zasahovala u násilných scén v Rotherhamu, Middlesbrough, Boltonu a jiných částech království, píše BBC. Tamní vláda se proto setká ve formátu Cobra, což je výbor pro reakce na mimořádné události. Scházejí se v něm ministři, státní úředníci, policie, zpravodajští důstojníci a jiné osoby, jejichž agenda s danou událostí souvisí.
V sobotu si pouliční nepokoje vyžádaly několik zraněných policistů. Násilné protesty, které začaly v úterý večer v Southportu, se rozšířily i do dalších měst. Dezinformace tvrdila, že útočníkem byl radikální islámský migrant žádající o azyl v Británii.
Policie v Liverpoolu uvedla, že při "závažných výtržnostech" v centru města bylo zraněno několik jejích členů. Demonstranti házeli na policisty různé předměty, včetně židlí, dýmovnic, cihel, vajec a plechovek od piva.
V Londýně policie zadržela několik lidí na protestech, včetně jednoho člověka za nacistický pozdrav směrovaný na účastníka protidemonstrace. Ve městě Kingston Upon Hull na východě Británie byli během násilných protestů, kdy demonstranti házeli lahve na policii, zadrženi čtyři lidé. Zraněni byli tři policisté a demonstranti rozbili okna na hotelu sloužícím jako ubytovna pro migranty.
Tyto nepokoje sužují Británii už několik dní a byly vyvolány útokem nožem v Southportu z minulého pondělí, při kterém byly zabity tři dívky, a následnými dezinformacemi šířenými na internetu. Uvedl to server BBC.
Témata: Velká Británie, policie Velká Británie
Související
13. září 2024 11:13
10. září 2024 11:45
10. září 2024 4:28
9. září 2024 14:52
6. září 2024 5:46