Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Netanjahu dostal od Gance ultimátum. Kvůli novému plánu pro Gazu

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: Facebook

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dostal ultimátum od ministra a člena válečného kabinetu Bennyho Gance. Ganc v sobotu pohrozil demisí, pokud do 8. června nedojde k přijetí nového plánu války v Pásmu Gazy. Informovala o tom agentura AP. 

"Pokud si zvolíte cestu fanatiků a povedete celou zemi do propasti, budeme nuceni opustit vládu," řekl Ganc premiérovi a představil plán o šesti bodech. Počítá s návratem rukojmích, ukončením vlády Hamásu, demilitarizací Pásma Gazy, vytvořením mezinárodního úřadu pro správu civilních záležitostí či s normalizací vztahů se Saúdskou Arábií.

Izraelský válečný kabinet má tři členy, přičemž Gancův odchod by podle médií přispěl k posílení vlivu Netanjahuových ultrapravicových spojenců. Krajní pravice žádá v rámci vyjednávání o rukojmích a příměří okupaci Pásma Gazy i obnovu izraelských sídel na území palestinské enklávy na pobřeží Středozemního moře. 

Ganc je dlouhodobým politickým rivalem současného premiéra. K válečnému kabinetu se připojil v počátečních fázích izraelské války s palestinským teroristickým hnutím Hamás. 

Těžištěm konfliktu je v současnosti město Rafáh na jihu Gazy. Prudké boje už tam z domovů vyhnaly 800 tisíc lidí, uvedla UNRWA v sobotu. Izraelská armáda zahájila aktuální operaci v pondělí 6. května. 

Izraelská armáda v sobotu oznámila objevení těla dalšího z rukojmích, kteří byli uneseni loni v říjnu. Izraelské letectvo v sobotu zasáhlo více než 70 cílů, zatímco pozemní jednotky zabily 50 militantů a objevily další vstupy do tunelů.

Témata:  Benjamin Netanjahu Benny Ganc Válka v Izraeli s Hamásem Izrael Gaza

Aktuálně se děje

14. června 2024 10:44

Zemřela česká zpěvačka Victoria Vera Blyth alias Victoria Velvet. V Turecku ji zastřelil manžel

V turecké Ankaře zemřela česká zpěvačka Victoria, známá také jako Victoria Vera Blyth. Bylo jí 40 let. Z její vraždy je podezřelý manžel David Thomas Blyth, který poté spáchal sebevraždu. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy