Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Netanjahu řekl, že přípravy na ofenzivu v Rafahu pokračují

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: Facebook

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu prohlásil, že přípravy na ofenzívu ve městě Rafah v palestinském Pásmu Gazy budou "chvíli trvat".

Předseda izraelské vlády ve středu řekl, že prezidenta USA Joea Bidena v posledním telefonátu upozornil, že "úplné vítězství bez vstupu izraelských ozbrojených sil do Rafahu, kde zlikvidují zbytky oddílů Hamásu," není možné.

Netanjahu zopakoval, že již schválil operační plán izraelských ozbrojených sil pro Rafah, "a brzy schválíme i plán na evakuaci civilního obyvatelstva z bojových zón".

"Na začátku jsme se shodli, že Hamás je třeba eliminovat. Ale v průběhu války, to není tajemství, vznikly mezi námi neshody, jak nejlépe tohoto cíle lze dosáhnout," řekl k telefonátu s Bidenem.

Informoval také, že odsouhlasil Bidenovu žádost , aby Izrael poslal v nejbližších dnech delegaci do Washingtonu. Podle zpráv v médiích chtějí USA představit alternativy k pozemní ofenzivě.

I americký ministr obrany Lloyd Austin vyzval Izrael, aby zvážil alternativy k plánované pozemní ofenzivě ve městě Rafah.

Podle agentury DPA se tak stalo v Austinově telefonickém rozhovoru s izraelským ministrem obrany Joavem Galantou, který se uskutečnil v noci na čtvrtek.

V prohlášení amerického resortu obrany se uvádí, že Austin kromě toho naléhal na Galanta, aby Izrael učinil více pro ochranu palestinského civilního obyvatelstva, zajistil bezpečnost amerického armádního personálu zřizujícího dočasný přístav na pobřeží Gazy a rozšířil pozemní přepravu humanitární pomoci do Pásma Gazy.

Vzhledem k zoufalé humanitární situaci v této palestinské enklávě i na civilní oběti, Washington v posledních týdnech používá vůči izraelskému vedení stále tvrdší rétoriku.

Spojené státy každý rok podporují Izrael miliardami dolarů, přičemž značná část této částky směřuje na protiraketovou obranu a jinou vojenskou techniku, doplnila DPA.

Témata:  Benjamin Netanjahu Izrael HAMÁS

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:50

Co to mělo být? Zdrcení žáci jsou z přijímaček v rozpacích a na pokraji pláče

Jakoby české školství neodkázalo připravit bezproblémové zadání přijímacích zkoušek tak, aby se další rok po tom problémovém vydařil lépe. Ale je tomu tak a nebo je problém v přípravě? První kolo jednotných přijímacích zkoušek je minulostí a žáci se vyjadřují k průběhu zkoušek. Někteří z nich uvádějí, že otázky z matematiky byly obtížné a někteří se cítí unavení ze čtení dlouhých zadávacích textů.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy