reklama

"V Kongresu byl roky. Podporuje ho jen jeden senátor. Nikdo ho nemá rád, nikdo s ním nechce pracovat, nic nedotáhnul do konce. Byl to kariérní politik. Všechno jsou to jen blbosti a já se cítím velmi špatně, že do toho lidé zabředli," říká Hillary Clintonová o Sandersovi v dokumentárním pořadu z produkce internetové streamovací služby Hulu. Dokument bude představen v sobotu na filmovém festivalu Sundance.

Na otázku časopisu The Hollywood Reporter, zda má stále stejný postoj, Clintonová odpověděla, že ano.

Bernie Sanders byl za demokratických primárek v roce 2016 volebním sokem Clintonové. Ta sice stranickou nominaci získala, v prezidentských volbách ji ale porazil republikán a současný prezident Donald Trump. Podporovatelé Clintonové tehdy obvinili příznivce Sanderse, že jejich nevybíravá kritika pomohla Trumpovi dostat se do Bílého domu.

Clintonová se nejprve odmítla závazek, že podpoří Sanderse, pokud demokratickou prezidentskou nominaci získá, později ale na twitteru uvedla, že se postaví za toho, koho si straníci vyberou.

Mezitím však Sandersovu kampaň kritizovala kvůli urážkám a útokům. "Řeknu k tomu, že to není jen on, je to kultura kolem něj. Je to vedení jeho týmu. Jsou to jeho prominentní podporovatelé," poznamenala Clintonová s tím, že Sandersova kampaň uráží ostatní prezidentské uchazeče, obzvláště pak ženy.

Clintonová je podle svého vyjádření na na twitteru přesvědčená, že každý chce znát její opravdové a nepřikrášlené názory. "Ale vážně: Prioritou číslo jedna pro tuto zemi a svět je poslat Trumpa do výslužby. Já jsem vždycky dělala a vždy udělám všechno, co mohu, abych podpořila našeho kandidáta," napsala.

Ke sporu Sanderse a Warrenové, která tvrdí, že jí tento senátor při soukromé schůzce řekl, že žena nemůže Trumpa porazit, Clintonová poznamenala, že v prezidentských volbách v roce 2016 získala o tři miliony hlasů více než republikánský kandidát. Rozhodující v americkém volebním systému ovšem není součet odevzdaných hlasů, ale počet volitelů nominovaných z jednotlivých amerických států. A byl to Trump, kdo získal více volitelů, takže nad Clintonovou nakonec zvítězil.

K rozmíšce obou senátorů ještě řekla, že věc odpovídá vzorci Sandersova jednání. Připomenula také, že během kampaně o ní Sanders hovořil jako o nekvalifikovaném člověku pro prezidentskou funkci, ačkoli v minulosti vedle role první dámy USA zastávala i posty americké ministryně zahraničí a senátorky.

Voliče Clintonová vyzvala, aby si vybrali prezidenta, který je schopen Američany sjednotit, a ne toho, kdo uráží ostatní, útočí na ně a kdo se nepatřičně chová. Těmito nešvary podle Clintonové trpí současná Trumpova vláda.

reklama