Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden rozdrtí Trumpa? Předvolební průzkumy přinesly velké překvapení

Joe Biden
Joe Biden
Foto: kmu.gov.ua **www.kmu.gov.ua**

Joe Biden, demokratický sok amerického republikánského prezidenta Donalda Trumpa, v průzkumech veřejného mínění opakovaně získává podporu nejméně 50 procent voličů. Podle televize CNN tak dosáhl milníku, na který jeho předchůdkyně Hillary Clintonová v tomto období v roce 2016 nedosáhla.

Bidenův úspěch v sondážích znamená pro Trumpa v jeho cestě k listopadovému znovuzvolení velkou komplikaci, uvedla CNN.

Nejméně padesátiprocentní podporu obdržel bývalý viceprezident Biden v průzkumech televize ABC News a listu The Washington Post, Monmouthské univerzity a rozhlasové stanice NPR. Tyto sondáže, které vznikly přímým dotazováním respondentů, byly zveřejněny minulý týden. V několika dalších průzkumech se pak Biden hranici 50 procent přiblížil.

Příkladem je v neděli zveřejněný průzkum televize NBC a listu The Wall Street Journal, ve kterém se pro Bidena vyslovilo 49 procent dotazovaných a pro Trumpa 42 procent.

Pro Trumpa tak s ohledem na průzkumy bude velmi obtížné až takřka nemožné prezidentské volby vyhrát, pokud na svou stranu nezíská voliče, kteří již nyní Bidena podporují. CNN poznamenala, že v roce 2016 měl Trump snadnější pozici, menoť mu stačilo naklonit si jen ty nerozhodnuté.

Příklady z minulých voleb pro Trumpa rovněž nejsou povzbudivé. "Jediný vyzývatel, který měl v této době 50 procent, nebo se kolem této hranice pohyboval, byl Jimmy Carter v roce 1976. A vyhrál," uvedla CNN o prezidentských volbách, kdy demokrat Carter porazil republikánskou hlavu státu Geralda Forda.

Zábleskem naděje z historie může pro Trumpa být demokratický prezident Harry Truman, který během této části kampaně za republikánským vyzývatelem Thomasem Deweym zaostával v průzkumech i při započítání statistické odchylky. Truman byl navíc jediným prezidentem, který si dokázal zajistit znovuzvolení, i když jeho práci v této fázi kampaně s rozdílem více než pěti procentních bodů kritizovalo více respondentů, než kolik jich prezidentův výkon schvalovalo.

Problémem v tomto příkladu je ale to, že Dewey v této době kampaně dosahoval v průzkumech v průměru 46 procent. Dewey tak tehdy neměl takovou podporu, jaké se nyní u voličů těší Biden.

Trump oproti Trumanovi má horší poměr kritiky a podpory své práce. Zatímco Trumanovu činnost v tomto období roku 1948 kritizovalo 47 procent respondentů a schvalovalo 39 procent, Trumpův prezidentský výkon se nyní nelíbí v průměru 54 procentům dotazovaných, naopak 42 procent ho hodnotí kladně.

"Trump se v roce 2016 dokázal vzepřít historii. Pokud chce v roce 2020 získat druhý mandát, musí historii vytvořit," dodala televize CNN v komentáři k průzkumům.

Témata:  Joe Biden Donald Trump volby v USA průzkumy Hillary Clintonová

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.