Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nizozemsko a Dánsko jako další země hlásí variantu omikron u cestujících z JAR

Covid-19, ilustrační fotografie.
Covid-19, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Nizozemské úřady dnes oznámily, že u 13 lidí, kteří v pátek přiletěli z Jihoafrické republiky (JAR), se potvrdila varianta koronaviru omikron. Nově dnes dva případy této varianty, kterou v pátek Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za znepokojivou, ohlásilo také Dánsko. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

V pátek potvrdily testy covid-19 dohromady u 61 lidí, kteří dorazili na letiště Schiphol u Amsterodamu nejméně dvěma lety z JAR. Nedlouho poté nizozemská vláda zakázala veškerou leteckou dopravu z jižní Afriky.

Většina z pozitivně testovaných se musela přemístit do izolace v hotelu poblíž letiště, několika málo lidem bylo dovoleno, aby strávili karanténu za dodržování přísných podmínek doma. Další testy pak zkoumaly, zda jsou cestující nakaženi variantou omikron. Prokázala se u 13 z nich.

V izolaci jsou také dvě osoby, u nichž testy odhalily variantu omikron po příletu z JAR do Dánska. Dánské úřady nyní pátrají po lidech, kteří s nimi byli v blízkém kontaktu.

V Německu se nákaza variantou omikron potvrdila již v sobotu ve dvou případech u lidí, kteří přiletěli z JAR do Mnichova. Dnes se potvrdila tato varianta i u testovaného v Hesensku. Případ je podle ministra sociálních věcí této německé spolkové země Kaie Kloseho rovněž spojený s příletem z JAR.

Británie, která doposud registrovala dva případy omikronu, potvrdila dnes třetí případ související s cestováním na jih Afriky. Nakažený pobýval ve čtvrti Westminster v centru Londýna, nyní už v ale v Británii není. "Je velmi pravděpodobné, že v příštích dnech odhalíme další případy, jak jsme toho svědky i v jiných zemích světa," uvedl britský úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA).

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran dnes řekl, že Francie zatím žádný případ nákazy omikronem neodhalila, nová varianta ale už podle něj pravděpodobně v zemi koluje.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes prohlásila, že Evropská unie potřebuje čas, aby mohla plně zhodnotit možné důsledky nové koronavirové varianty omikron. "Víme, že je to závod s časem... Vědci a výrobci potřebují dva až tři týdny, aby získali plnou představu o povaze mutací varianty omikron," podotkla von der Leyenová na dnešní tiskové konferenci v Litvě.

Varianta omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají. Mnoho zemí světa s jižní Afrikou omezilo nebo zrušilo letecké spojení. Například Izrael zakáže od dnešního večera na dva týdny vstup do země všem cizincům. Přílety linek ze zahraničí znemožní od pondělka na 14 dní také Maroko.

Omikron již v uplynulých dnech zaznamenaly mimo jiné Česko, Německo, Belgie nebo Itálie. První případy dnes vedle Nizozemska a Dánska ohlásila i Austrálie.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Nizozemí Dánsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.