reklama

Bary, restaurace a obchody, které neprodávají základní zboží, budou muset podle NOS zavírat již v 19:00. Opatření by měla vstoupit v platnost v sobotu a trvat aspoň tři týdny. Vláda se zároveň podle NOS chystá obyvatele země vyzvat, aby co nejvíce pracovali z domova. Na sportovních utkáních bude v nadcházejících týdnech platit zákaz přítomnosti diváků. Divadla, kina a školy naopak zůstanou otevřené.

Kabinet premiéra Rutteho by měl rozhodnutí o konečné podobě nových restrikcích učinit dnes a oznámit je na tiskové konferenci v 19:00.

Rutteho vláda už minulý týden oznámila nová opatření, která mají šíření nákazy zpomalit. Roušky jsou opět povinné na veřejných místech, jako jsou obchody, knihovny, nádraží, nemocnice a univerzity. Přibylo také míst, kde se lidé musí prokázat dokladem o tom, že jsou očkovaní, covid-19 prodělali nebo mají negativní test na koronavirus. Dříve ho potřebovali třeba při návštěvě restaurací, barů, kin, divadel nebo sportovních zápasů, od 6. listopadu jde i o terasy restaurací, muzea nebo posilovny.

Hlavní poradní orgán nizozemské vlády pro boj s koronavirem ve čtvrtek doporučil v zemi zavést alespoň částečnou uzávěru. Stalo se tak poté, co země se 17,5 miliony obyvatel zaznamenala zhruba 16.300 nově nakažených za 24 hodin. To bylo nejvíce od začátku pandemie.

Přestože míra proočkovanosti dospělých v Nizozemsku činí zhruba 85 procent, část nemocnic musela omezit běžnou péči, aby se mohla věnovat pacientům s covidem-19. Třetí posilující dávka vakcíny byla v zemi zpřístupněna malé skupině lidí s oslabenou imunitou a od prosince ji budou moci dostat lidé od 80 let.

Průměrný věk hospitalizovaných, kteří nejsou naočkovaní proti covidu-19, činil v říjnu 59 let oproti 77 letům u očkovaných, uvedl nizozemský Národní institut veřejného zdraví (RIVM). Zhruba 56 procent lidí, kteří s covidem-19 leželi v nemocnici, nemělo buď žádné, nebo jen částečné očkování. Mezi pacienty na jednotkách intenzivní péče bylo toto číslo výrazně vyšší, žádnou nebo jen částečnou vakcinaci mělo 70 procent z nich.

reklama