reklama

"Blíží se k nám třetí vlna (epidemie)," uvedl Rutte. Obavy má podle něj vláda především z nových mutací koronaviru. Ty jsou výrazně nakažlivější než původní forma, která dominovala během první a druhé vlny epidemie.

Ministr zdravotnictví Hugo de Jonge v pondělí oznámil, že takzvaná britská mutace viru SARS-CoV-2 je zodpovědná už za polovinu všech nových případů v zemi. Dnes Rutte řekl, že jsou to již dvě třetiny případů.

Kromě prodloužení platnosti většiny restrikcí, které měly původně skončit v neděli, Rutte dnes oznámil i uvolnění v některých oblastech. Otevřou se třeba nižší ročníky základních škol a školky. Děti se do nich budou moci vrátit v pondělí. Starší žáci ale do lavic usednou nejdříve v březnu.

Obchody, které neprodávají nezbytné zboží, budou moci podle premiéra od 10. února otevřít pro výdej zboží objednaného telefonicky či přes internet. Zavřená je většina obchodů v Nizozemsku od poloviny prosince.

Nizozemská vláda 23. ledna zavedla zákaz nočního vycházení, první od konce druhé světové války. V reakci na toto opatření vypukly v mnoha městech násilné protesty, které trvaly několik dní. Provázely je střety s policií i rabování.

Rutte dnes řekl, že se vláda zatím nerozhodla, zda zákaz vycházení od 21:00 do 04:30 zruší, nebo jej prodlouží. Poradit se chce s odborníky, kteří mají říci, jaký mělo opatření na šíření viru vliv.

Rutteho vláda v lednu podala demisi, do březnových voleb ale bude zemi dál řídit.

Od počátku epidemie se v Nizozemsku, které má 17 milionů obyvatel, nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 998.000 lidí. S covidem-19 zemřelo v zemi přes 14.000 nakažených.

reklama