"Nizozemsko se znovu zavírá. Je to nevyhnutelné vzhledem k páté vlně, která přichází s variantou omikron," sdělil premiér na tiskové konferenci po jednání vlády.

Přesné podmínky uzávěry premiér neoznámil. Řekl pouze, že budou vycházet z částečné uzávěry, která je už v platnosti.

Ta kromě jiného nařizuje uzávěru barů, restaurací a dalších míst, kde se lidé sdružují, mezi pátou hodinou večerní a pátou hodinou ranní.

Vláda toto nařízení prodloužila v úterý, platné je od konce listopadu a počítá se s tím, že bude platit nejméně do 14. ledna.

V mnoha městech se dnes tvořily u obchodů fronty, protože si lidé snažili nakoupit zboží, které se neprodává v supermarketech. Mnoho zákazníků v Leidenu popisovalo, že si vystálo fronty u několika obchodů, například s luxusní kosmetikou.

Rutte už dříve oznámil, že omikron bude v Nizozemsku převládající variantou do ledna.

Nizozemský ústav veřejného zdraví v pátek ohlásil za 24 hodin přes 15.400 nových nákaz. Je to sice o 25 procent méně než o týden dříve, avšak stále mnohem vyšší údaj než při minulé vlně.

Nizozemské nemocnice už kvůli přílivu pacientů s covidem-19 odkládají rutinní péči a panují obavy ze zahlcení zdravotnických kapacit.

V sedmnáctimilionovém Nizozemsku se od začátku epidemie nákaza potvrdila u téměř tří milionů lidí, na covid-19 tam zemřelo přes 20.000 pacientů.