reklama

"Kim Čong-un a několik členů severokorejského vedení a Kimovy rodiny bylo v posledních dvou nebo třech týdnech očkováno proti koronaviru díky experimentální vakcíně dodané čínskou vládou," napsal Kazianis, který působí jako ředitel korejských studií při washingtonském institutu Center for the National Interest.

Zatím není jasné, která firma vakcínu poskytla. Kazianis připomněl, že vakcínu proti koronaviru vyvíjejí nejméně tři čínské společnosti - Sinovac, CanSinoBio a Sinopharm.

Farmaceutická firma Sinopharm uvedla, že její experimentální vakcína již byla poskytnuta téměř milionu lidí v Číně. Ani jedna ze zmíněné trojice firem ale doposud neoznámila výsledky třetí fáze klinických testů svých očkovacích látek.

Čína zprávu o poskytnutí vakcín Kimovi nepotvrdila ani nevyvrátila. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na dnešní tiskové konferenci řekla, že o této záležitosti neslyšela.

Někteří odborníci vyjádřili nad zprávou o údajném očkování pro Kima pochybnosti. "Kim by takto neriskoval, když má množství úkrytů, kde může pobývat v téměř úplné izolaci," prohlásil expert na infekční nemoci Čche Čung-hun, který v roce 2012 uprchl z KLDR do Jižní Koreje.

Podle analytika Marka Barryho by Kim dal přednost otestované evropské vakcíně před čínskou.

Severní Korea nepotvrdila na svém území žádnou nákazu koronavirem. Jihokorejská rozvědka ale uvedla, že virus se v KLDR mohl vyskytnout vzhledem k tomu, že před uzavřením hranic koncem letošního ledna Severní Korea udržovala obchodní i další styky s Čínou, kde se objevily vůbec první případy infekce virem SARS-CoV-2.

reklama