reklama

Podle jihokorejské armády KLDR v sobotu odpálila dvě rakety krátkého doletu jako reakci na společné vojenské cvičení Washingtonu a Soulu. Jeho ukončením Pchjongjang podmínil začátek dalších mezikorejských rozhovorů, uvedla agentura Reuters.

KLDR v sobotu uskutečnila již pátý odpal během dvou týdnů, po němž podle Soulu dvě balistické střely krátkého doletu dopadly zhruba 400 kilometrů daleko do moře mezi Korejský poloostrov a Japonsko. Není jasné, zda šlo o podobný typ raket jako při minulých odpalech, kdy experti hovořili o střelách podobných ruskému systému Iskander.

Tyto rakety jsou navrženy tak, aby byly schopny během letu manévrovat a uniknout zasažení obrannými raketovými systémy.

Přední činitel severokorejského ministerstva zahraničí dnes podle KCNA uvedl, že KLDR přistoupí k jednáním s Jižní Koreou ve chvíli, kdy skončí vojenská cvičení s USA, která definují Severní Koreu jako nepřítele. Americký prezident Donald Trump již v sobotu na twitteru zveřejnil několik informací z dopisu, který mu zaslal diktátor Kim.

Ten podle Trumpa mimo jiné uvedl, že severokorejské raketové testy skončí, jakmile bude ukončeno současné vojenské cvičení Spojených států a Jižní Koreje. Poté je Kim ochoten se znovu sejít.

reklama