reklama

"Spojené státy jsou zpátky. Evropa je připravená. Připravená se znovu spojit se svým starým a důvěryhodným partnerem, vdechnout nový život našemu opečovávanému spojenectví. Těším se na spolupráci s Joem Bidenem," napsala na twitteru šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Britský ministerský předseda Boris Johnson v projevu před parlamentem sdělil, že novou americkou administrativu vítá a těší se na spolupráci. "Těším se na společnou práci na našich společných prioritách - od boje s klimatickými změnami, přes překonání pandemie až po posílení transatlantické bezpečnosti," uvedl Johnson.

Novému šéfovi Bílého domu i viceprezidentce Kamale Harrisové popřál všechno dobré izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ve své zdravici vyzdvihl důležitost diplomatických otázek blízkovýchodního regionu. "S prezidentem Bidenem máme po mnoho desetiletí vřelý vztah. Těším se na spolupráci na stvrzení americko-izraelského spojenectví, na pokračování v upevňování mírových vztahů mezi Izraelem a arabským světem a na to, že budeme čelit společným výzvám, především hrozbě ze strany Íránu."

Ke gratulacím se připojil i český premiér Andrej Babiš. "Gratuluji Joeu Bidenovi k převzetí úřadu prezidenta Spojených států amerických! Těším se, že budeme dále rozvíjet česko-americké strategické partnerství, spolupráci v rámci NATO i upevňovat vztahy mezi EU a USA," napsal Babiš na twitteru. Zájem o rozvoj partnerství ve své gratulaci podtrhl také šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Bidenovi pogratulovala i česká prezidentská kancelář a popřála mu úspěch při řešení složitých výzev a usilování o celospolečenský smír.

Papež František sdělil, že se bude modlit, aby Bidena při jeho usilování o mír v USA i ve světě vedl Bůh. V prohlášení vydaném nedlouho poté, co druhý katolický prezident USA složil přísahu, František vyjádřil naději, že bude společně s Bidenem pracovat na rozvoji společnosti, která se bude vyznačovat spravedlností, svobodou a respektováním práv a důstojnosti každého jednotlivého člověka, především chudých, zranitelných a těch, kdo nejsou slyšet.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vyjádřil svoji úlevu nad tím, že v Bílém domě usedá právě Joe Biden, a své přesvědčení, že tento pocit s ním sdílí mnoho jeho spoluobčanů. "Dnešek je dobrým dnem pro demokracii," uvedl Steinmeier.

reklama