Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový koronavirus napadá i cévy. Ve světě se nakazilo už 6,3 milionu lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Počet nových případů nákazy koronavirem za poslední den klesl v Brazílii a Rusku, kde v poslední době množství infikovaných rostlo rekordním tempem. V Brazílii zaznamenali přes 11.500 nově nakažených, což je o téměř 5000 méně než o den dříve a oproti neděli je to pokles dokonce o dvě třetiny. V USA naopak za posledních 24 hodin počet nově odhalených případů mírně vzrostl na více než 20.000.

Studie zveřejněná v dubnu v respektovaném odborném časopise The Lancet tvrdí, že koronavirus může být zároveň onemocněním dýchacích cest i cév. Virus podle vědců napadá endoteliární buňky, tedy ty, které tvoří hranici mezi cévní soustavou a tkáněmi a ovlivňují přesun látek přes cévní stěnu. To by mohlo vysvětlit různorodost symptomů spojovaných s nákazou, například zanícené prsty chodidla nebo zánětlivé onemocnění projevující se u dětí.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se na světě virem SARS-CoV-2 nakazilo už téměř 6,3 milionu lidí. Přes 375.000 nich zemřelo.

V absolutních číslech epidemie zdaleka nejhůře zasáhla Spojené státy, kde úřady evidují přes 1,8 milionu infikovaných a 105.147 obětí covidu-19. Podle prognóz Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO) by ekonomika Spojených států mohla pociťovat negativní dopady nynější koronavirové krize ještě celé příští desetiletí. Úřad předpokládá, že koronavirus v letech 2020 až 2030 připraví USA o ekonomickou produkci v hodnotě 7,9 bilionu dolarů (190 bilionů Kč) po očištění od inflace. Hrubý domácí produkt (HDP) v letošním druhém čtvrtletí podle očekávání CBO klesne o rekordních 37,7 procenta.

V Rusku v uplynulých 24 hodinách po dvou dnech opět klesl denní přírůstek nakažených koronavirem pod devět tisíc. Uzdravených pacientů bylo tentokrát víc než infikovaných, přes jedenáct tisíc. Kvůli nemoci covid-19, způsobované koronavirem, zemřelo v pondělí 182 lidí. Celkový počet těchto úmrtí v Rusku překročil hranici 5000 na 5037.

V Německu přibylo za pondělí 213 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem tak zdravotníci infekci odhalili už u 182.028 lidí. S covidem-19 zemřelo minulý den dalších 11 lidí, a od počátku epidemie tak bilance vzrostla na 8522 mrtvých. Hospodářský institut Ifo informoval, že kvůli koronaviru pracovalo v zemi v květnu v režimu kurzarbeitu rekordních 7,3 milionu lidí a koronavirová krize zasáhla téměř všechna odvětví ekonomiky. V období finanční krize v květnu 2009 bylo převedeno na kurzarbeit jen necelých 1,5 milionu lidí. Kurzarbeit je zkrácená pracovní doba pro zaměstnance, na jejichž mzdy přispívá firmám stát.

Ve Španělsku přibyla v květnu po vlně propouštění vyvolané koronavirovou krizí poprvé nová pracovní místa. Díky postupnému uvolňování protiepidemických opatření jich ekonomika minulý měsíc vytvořila 97.462. V porovnání s loňským květnem je ale celkový počet pracovních míst v zemi o 885.985 menší. Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu (HDP) země kvůli koronavirové krizi na minus 11 z dříve udávaných minus osmi procent.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Brazílie Rusko USA Německo

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 15:17

Český fotbal zasáhla tragédie. Brazilec Lima náhle zemřel

Českou fotbalovou obec zasáhla smutná zpráva během posledního březnového víkendu. Ve věku pouhých 23 let zemřel brazilský fotbalista Leandro Lima, který ještě před víkendem byl na soupisce během druholigového zápasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy