Scholz zdůraznil, že Evropa musí dát společně najevo, že nebude akceptovat porušení územní celistvosti Ukrajiny. Krizi, vyvolanou znepokojivými pohyby ruských vojsk u ukrajinských hranic, je podle kancléře záhodno řešit s využitím diplomatických jednání, a to i v rámci "normandské skupiny", sdružující Francii, Německo, Rusko a Ukrajinu.

Morawiecki uvedl, že kancléře informoval o situaci na polské hranici s Běloruskem, jehož vůdce Alexandr Lukašenko "uměle vyvolal migrační krizi a používá lidi jako živé terče a zbraň, protože noc co noc zaznamenáváme stovku pokusů o (nelegální) překročení hranic": S kancléřem jednal o dalších sankcích, "aby Lukašenkův režim a jeho patroni v Kremlu konečně pochopili, že jsme rozhodnuti ubránit východní hranici EU".

Scholz podle agentury DPA ujistil, že Varšava se ve sporu s Běloruskem těší německé podpoře, a odsoudil nelidské zacházení Lukašenkova režimu s běženci.

Morawiecki s kancléřem jednal také o rizicích, hrozících Ukrajině, Polsku a dalším středoevropským zemím po případném spuštění plynovodu Nord Stream 2, přivádějícím plyn z Ruska po dně Baltu do Německa s pominutím tranzitních zemí. Ukrajina a střední Evropa se podle premiéra ocitnou ve zranitelnější pozici vůči Rusku. Premiér podle polských médií upozornil i na další geopolitické hrozby spjaté s Ruskem, včetně kybernetických útoků.

Německo zůstává věrné závazku zajistit roli Ukrajiny jako tranzitní země při přepravě zemního plynu do Evropy, ujistil podle agentury Reuters kancléř, čelící rostoucímu tlaku proti kontroverznímu plynovodu Nord Stream 2.

"Polsko a Německo jsou jedni z nejvíce aktivních hráčů v Evropské unie, a proto jsme jednali i o unijních otázkách. Chtěli bychom společně vyjádřit přání, aby sporné otázky byly co nejdříve zažehnány," řekl Morawiecki o "jistém konfliktu" s Evropskou komisí, která Varšavě vytýká porušování zásad právního státu a nezávislosti justice. Šéf národně-konzervativní vlády prohlásil, že se hostovi snažil představit možná řešení z polské iniciativy.

"Evropa je společenstvím hodnot a práv. Spojuje nás myšlenka právního státu a demokracie. A proto by bylo velmi dobré a užitečné, kdyby diskuse a rozhovory mezi Evropskou unií, Evropskou komisí a Polskem mohly brzy vést k velmi dobrému, pragmatickému řešení," řekl Scholz podle DPA.

Polská národně-konzervativní vláda už roky mění polské soudnictví. Kritici obviňují Varšavu, že dostává soudce pod tlak. Kvůli soudním reformám již Evropská komise zahájila několik řízení proti Varšavě a podala žaloby k Soudnímu dvoru EU. Německé vládní strany se ve své koaliční dohodě vyslovily pro EU, která "chrání své hodnoty a právní stát jak uvnitř, tak navenek“, poznamenala DPA. Připomněla také, že Scholz dosud nezaujal jasné stanovisko k otázce, zda by jednou z možných sankcí proti Rusku v případě eskalace situace mohlo být zastavení plynovodu Nord Stream 2.