Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový režim pro zaměstnance kvůli covidu-19 nebyl na Slovensku plně zaveden

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Na Slovensku se dnes v plné míře nepodařilo zavést do praxe testování zaměstnanců na koronavirus, kteří se při vstupu na pracoviště neprokázali covidovým certifikátem. Jeden z největších zaměstnavatelů v zemi, slovenská divize automobilky Volkswagen, na dotaz ČTK uvedl, že testy uskuteční v nejbližší možné době. Zaměstnavatelské svazy i samotné firmy upozornily, že úřady pozdě vydaly příslušné rozhodnutí a podklady, což podnikům zkomplikovalo přípravu.

Zaměstnavatelé na Slovensku nově mají v rámci takzvaného OTP režimu vyžadovat od pracovníků covidový certifikát, tedy potvrzení o očkování proti nemoci covid-19, o jejím prodělání nebo o negativním výsledku testu na koronavirus. Pokud tak zaměstnanec neučiní, musí se nechat bezplatně otestovat jednou týdně u zaměstnavatele, v opačném případě až na výjimky nesmí vstoupit na pracoviště a dostane neplacené volno. Příslušnou vyhlášku vydal úřad hlavního hygienika minulý týden ve středu, manuál ohledně testování zaměstnanců pak ministerstvo hospodářství zveřejnilo až v pátek odpoledne.

"Vzhledem k tomu, že detaily byly komunikovány s nedostatečným časovým předstihem potřebným pro nasazení OTP režimu v podmínkách společnosti naší velikosti a charakteru, testování zaměstnanců se v podniku uskuteční v nejbližší možné době," uvedla mluvčí společnosti Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová.

Slovenská divize Volkswagenu tvrdí, že ochranu zdraví zaměstnanců považuje za prioritu a že průběžně realizuje opatření nad rámec státních nařízení. Divize na konci loňského roku v zemi zaměstnávala asi 11.500 lidí.

Další velký zaměstnavatel na Slovensku, košické ocelárny U.S. Steel, podle médií zavedl nová epidemická pravidla do praxe bez problémů a bez omezení výroby.

Antigenní samotesty a samotné testování zaměstnanců bez covidového certifikátu musejí zajistit zaměstnavatelé. Stát bude firmám náklady na testy a na samotné testování kompenzovat částkou dohromady šest eur (154 Kč) za každého otestovaného zaměstnance.

Zmíněná kontrola zaměstnanců je součástí opatření proti šíření koronavirové nákazy. Slovensko, které v očkování proti covidu-19 výrazněji zaostává za průměrem EU, tento měsíc zaznamenalo rekordní denní přírůstky nových případů nákazy. Kvůli přetíženým nemocnicím vláda vyhlásila nouzový stav a omezila volný pohyb lidí, jednou z výjimek zákazu vycházení je cesta do zaměstnání.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Slovensko práce

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.