reklama

Zaměstnavatelé na Slovensku nově mají v rámci takzvaného OTP režimu vyžadovat od pracovníků covidový certifikát, tedy potvrzení o očkování proti nemoci covid-19, o jejím prodělání nebo o negativním výsledku testu na koronavirus. Pokud tak zaměstnanec neučiní, musí se nechat bezplatně otestovat jednou týdně u zaměstnavatele, v opačném případě až na výjimky nesmí vstoupit na pracoviště a dostane neplacené volno. Příslušnou vyhlášku vydal úřad hlavního hygienika minulý týden ve středu, manuál ohledně testování zaměstnanců pak ministerstvo hospodářství zveřejnilo až v pátek odpoledne.

"Vzhledem k tomu, že detaily byly komunikovány s nedostatečným časovým předstihem potřebným pro nasazení OTP režimu v podmínkách společnosti naší velikosti a charakteru, testování zaměstnanců se v podniku uskuteční v nejbližší možné době," uvedla mluvčí společnosti Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová.

Slovenská divize Volkswagenu tvrdí, že ochranu zdraví zaměstnanců považuje za prioritu a že průběžně realizuje opatření nad rámec státních nařízení. Divize na konci loňského roku v zemi zaměstnávala asi 11.500 lidí.

Další velký zaměstnavatel na Slovensku, košické ocelárny U.S. Steel, podle médií zavedl nová epidemická pravidla do praxe bez problémů a bez omezení výroby.

Antigenní samotesty a samotné testování zaměstnanců bez covidového certifikátu musejí zajistit zaměstnavatelé. Stát bude firmám náklady na testy a na samotné testování kompenzovat částkou dohromady šest eur (154 Kč) za každého otestovaného zaměstnance.

Zmíněná kontrola zaměstnanců je součástí opatření proti šíření koronavirové nákazy. Slovensko, které v očkování proti covidu-19 výrazněji zaostává za průměrem EU, tento měsíc zaznamenalo rekordní denní přírůstky nových případů nákazy. Kvůli přetíženým nemocnicím vláda vyhlásila nouzový stav a omezila volný pohyb lidí, jednou z výjimek zákazu vycházení je cesta do zaměstnání.