Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový šéf europarlamentní frakce se vyjádřil k Babišovi: Soudíme podle činů

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vyhýbavě dnes nový lídr liberální frakce v Evropském parlamentu, k níž se řadí i europoslanci českého vládního hnutí ANO, před novináři odpovídal na otázky související s kauzami českého premiéra Andreje Babiše.

Konkrétní reakci skupiny na odhalení projektu Pandora Papers či na kritiku kolem Babišova setkání s maďarským protějškem Viktorem Orbánem dnes Malik Azmani z Nizozemska nezmínil. Prohlásil jen, že členové frakce Babiše soudí na základě jeho činů.

"Samozřejmě, že budeme diskutovat i uvnitř skupiny, ale vždy budeme soudit podle činů," reagoval na otázku ČTK Azmani, který se stal prozatímním předsedou frakce Obnova Evropy (Renew Europe) poté, co tento týden z jejího čela odstoupil Rumun Dacian Ciolos. Podle Azmaniho Babiš "ví, kde jako Obnova Evropy stojíme".

O možných krocích uvnitř frakce se začalo spekulovat po nedávné Orbánově návštěvě v Ústí nad Labem, při níž na společnou tiskovou konferenci dvou premiérů nebyla vpuštěna část novinářů. Proti postupu se ohradili zástupci evropských médií, nevládní organizace Reportéři bez hranic a na twitteru také například francouzský státní tajemník pro EU Clement Beaune.

Následně vyvolal novou vlnu kritiky mezinárodní investigativní projekt Pandora Papers, který mimo jiné popisuje Babišův starší nákup nemovitostí na jihu Francie skrze offshorové firmy.

Europoslanec Azmani k tomuto bodu uvedl, že je podle něj důležité nekomentovat "každý individuální případ". Před novináři zdůrazňoval, že jeho frakce, v Evropském parlamentu třetí největší, prosazuje daňovou transparentnost a eliminaci mezer v pravidlech.

Témata:  Andrej Babiš Evropský parlament Pandora Papers

Související

Aktuálně se děje

12:23

Evropští vojáci na Ukrajině? Koncept nabírá reálné obrysy, překážkou je ale slabost Britů a Francouzů

Možnost vyslání evropských mírových sil na Ukrajinu se stala vážně diskutovaným tématem, čelí však řadě překážek. Kromě oslabeného stavu francouzské a britské armády představuje zásadní problém i postavení Ruska v Radě bezpečnosti OSN, kde může kdykoli využít práva veta a misi zablokovat.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy