reklama

Instituce nazvaná Sperm Positive již našla první tři dárce. Damien Rule-Neal, který je jedním z nich, řekl místní rozhlasové stanici, že když o své nemoci informoval svého zaměstnavatele, čelil šikaně a nakonec z práce odešel.

"Máme vědecky potvrzené, že díky léčbě přestanete být infekční," řekl Rule-Neal. "Viděl jsem hodně kamarádek, které měly děti i přesto, že mají HIV. Je to ukázkou toho, že nám věda a léky vrátily tuto schopnost," dodal.

Ruleovi-Nealovi diagnostikovali nákazu HIV v roce 1999. Dnes je zdravý, ženatý, má dvě děti a tři vnoučata.

Léčba HIV v posledních letech zaznamenala několik pokroků, včetně první transplantace ledvin mezi dvěma nakaženými pacienty letos v březnu. Antiretrovirová léčba, při níž pacienti denně berou určitou kombinaci léků, díky nimž se virus v těle dále nešíří, může snížit množství viru v krvi na nezaznamenatelné hodnoty.

Sperm Positive nebude fungovat jako klasická spermabanka. Lidem, kteří by měli o zde uložené vzorky zájem, však zprostředkuje kontakt na již zaběhnutá zařízení.

HIV i přes pokroky v léčbě stále zůstává jednou z největších hrozeb pro veřejné zdraví. V roce 2018 bylo na světě asi 38 milionů lidí nakažených HIV/AIDS.