Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Očkování proti koronaviru postupuje nejrychleji v Izraeli, EU začíná

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Očkování v ČR začalo, podobně jako ve většině dalších zemí EU, v neděli 27. prosince, kdy dorazilo prvních 9750 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech. Za první dva dny bylo podle dostupných údajů očkováno zhruba 3100 lidí (tedy asi 0,3 promile obyvatel).

Izrael - Očkování zde začalo 19. prosince, o deset dní později již bylo v zemi naočkováno první dávkou přes půl milionu lidí (vakcínu již dostala pětina všech Izraelců starších 60 let). V židovském státě, který má asi 8,9 milionu obyvatel, tak první dávku vakcíny dostalo přes 5,6 procenta obyvatel.

Německo - Podobně jako ve většině zemí Evropské unie zde začalo očkování z prvních omezených dodávek vakcíny firem Pfizer a BioNtech v neděli 27. prosince. Do úterý 29. prosince bylo v zemi skoro 42.000 očkovaných, tempo tak dosahuje zhruba 20.000 příjemců první dávky vakcíny denně. Podobně jako v ČR je tak v zemi očkován jen zlomek obyvatel, zhruba půl promile.

Rusko - Očkování domácí vakcínou nazvanou Sputnik V začalo na konci listopadu, později úřady schválily i látku EpiVakKorona. Přesné počty očkovaných nejsou známé, dostupné údaje za zemi se 144,5 milionu obyvatel se pohybují mezi 50.000 a 200.000 proočkovaných za první dva týdny (což je i v případě vyššího čísla asi 1,5 promile obyvatel).

Velká Británie - Hromadné očkování začalo v covidem-19 nejhůře zasažené evropské zemi 8. prosince. Během prvního týdne dostalo v zemi s téměř 67 miliony obyvatel vakcínu přes 130.000 lidí, do Štědrého dne bylo v Británii na 800.000 lidí, kteří dostali první dávku (tedy asi 1,2 procenta obyvatel), v úterý už první lidé dostali i druhou.

USA - Očkování vakcínou firem Pfizer a BioNtech začalo 14. prosince, za první dva týdny dostalo první dávku přes 2,1 milionu lidí (Spojené státy mají zhruba 328 milionů obyvatel, proočkováno je tedy zatím méně než procento). Už více než týden se přitom může v USA podávat i očkovací přípravek firmy Moderna, který americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) schválil týden po doporučení vakcíny Pfizeru a BioNTechu.

Témata:  COVID-19 koronavirus očkování EU Izrael USA

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy