První dávku vakcíny k tomu dostalo dalších 13 milionů Rusů. Denně zde očkování podstoupí 300.000 lidí, uvedla místopředsedkyně vlády Taťjana Golikovová. Ruští vědci dosud vyvinuli tři vakcíny. Spuknik V je na ruském trhu už téměř devět měsíců.

Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že většina Rusů se očkovat nechce. Mnoho z nich podle DPA pochybuje o bezpečnosti ruských vakcín. Agentura dále připomíná zprávy, podle nichž není očkovací látka dostupná ve všech regionech. Aby země, kde žije přibližně 146 milionů obyvatel, dosáhla kolektivní imunity, musí být naočkováno 70 milionů lidí, napsala DPA.

Rusko za uplynulých 24 hodin ohlásilo 8697 nových případů nákazy koronavirem a 342 souvisejících úmrtí. Skokově, přesněji o 18 procent na 9284 případů, se zvýšila statistika nově infikovaných tento týden ze středy na čtvrtek.

Nejhorší je opět situace v Moskvě, odkud úřady hlásí zhruba třetinu nových případů - 2699 ze dnešní statistiky a více než milion od začátku pandemie, s odstupem pak v Petrohradu a v Moskevské oblasti kolem hlavního města.

Od začátku pandemie se v Rusku nakazilo přes 4,8 milionu lidí, z nichž 110.862 nákaze podlehlo. To je ale údaj operativního štábu, zatímco ruský statistický úřad hlásí více než 225.000 obětí pandemie od loňského dubna do letošního února. Vláda tuto dvojí statistiku vysvětluje tím, že Rosstat započítává i mrtvé, u kterých byla nákaza odhalena až po smrti.

Agentura Reuters na základě svých výpočtů a dat, která v pátek zveřejnil ruský statistický úřad, vyvozuje, že Rusko od dubna 2020 do března 2021 vykázalo přes 400.000 takzvaných nadúmrtí, tedy odchylek od dlouhodobého průměru.

Kvůli omezení nákazy čekají zemi příští týden prázdniny: podle výnosu prezidenta Vladimira Putina budou Rusové letos odpočívat od 1. do 10. května včetně. Experti jsou přesvědčeni, že nákaza se nejčastěji šíří v kancelářích a školách, a tak dodatečné dny pracovního volna by měly pomoci přetrhat řetězce nákazy, napsal list Kommersant.