reklama

Příčiny explozí podle nich nejsou známy. Běloruské ministerstvo obrany podle agentury TASS informace o explozích popřelo. Vzplál tam motor jednoho z kusů techniky, sdělil resort.

Zjabrauka leží asi deset kilometrů od běloruského Homelu a několik desítek kilometrů od ukrajinských hranic. Na tamní základně je od letošní zimy umístěno ruské letectvo a raketové systémy, které Moskva používá k úderům proti Ukrajině, píše Naša Niva.

Začátkem srpna byla podle ní v této oblasti údajně zpozorována přeprava raket pro protiletadlové komplexy S-300 a S-400. Minsk už dříve oznámil, že se v Bělorusku od 9. do 11. srpna bude konat cvičení protivzdušné obrany.

"Při zkušební jízdě jednoho z kusů techniky po výměně motoru došlo k jeho požáru. Personál přijal včasná opatření k jeho uhašení. Nejsou žádní zranění," reagovalo dnes tiskové oddělení ministerstva obrany na zprávy o explozích.

Rusko vojensky napadlo Ukrajinu 24. února. Minsk se do ruské invaze přímo nezapojil, ale dal Moskvě pro její agresi k dispozici své území a základny.