Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Od začátku války na Ukrajině bylo zabito téměř 10.000 civilistů

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN

Od začátku války na Ukrajině bylo hlášeno téměř 10.000 zabitých civilistů, uvedl podle agentury Interfax v úterý Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR).

Ve zprávě OHCHR se píše, že od ruské invaze z února 2022 bylo potvrzeno 9444 civilních obětí na životech včetně 500 dětí. Počet zraněných dosáhl 16.940. Skutečná čísla jsou však pravděpodobně vyšší.

OHCHR upozornil, že bilance není úplná, protože z mnoha oblastí chybí údaje. Týká se to zejména měst jako Mariupol, Lysyčansk nebo Severodoneck, které po dlouhých bojích obsadily ruské jednotky. V Kyjevě se obávají, že počet mrtvých je v porovnání s úředními záznamy o tisíce nebo desetitisíce vyšší.

Potvrzené údaje OSN ukazují, že 7339 civilistů zemřelo v oblastech Ukrajiny ostřelovaných Ruskem a bráněných ukrajinskou armádou. V oblastech okupovaných ruskými silami zahynulo 2105 lidí.

Výrazně vyšší počet obětí na obou stranách fronty registrují v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny než v hlavním městě Kyjev a ve střední nebo západní části země.

Ruské také nedávno přiznalo, že od začátku invaze na Ukrajinu "přijalo" asi 4,8 milionu obyvatel Ukrajiny, z nichž více než 700 tisíc jsou děti, uvádí zpráva ruské komisařky pro práva dětí Marie Lvové-Belové.

Podle Rádia Svobodná Evropa přišla údajně většina ukrajinských dětí do Ruska se svými rodiči nebo jinými příbuznými. Šéf ruského parlamentního výboru pro zahraniční vztahy Grigorij Karasin prostřednictvím telegramu už na začátku července přiznal, že ruské úřady evidují až sedm set tisíc dětí, které uprchly z konfliktních zón na Ukrajině.

"V posledních letech našlo v Rusku útočiště sedm set tisíc dětí, které uprchly před bombardováním a ostřelováním v konfliktních zónách na Ukrajině, včetně těch, které opustily dětské domovy se svými rodiči nebo s učiteli," uvedl.

Poslední odhady z poloviny června hovořily o 200-300 tisících deportovaných ukrajinských dětech. Karasin tehdy přiznal více než dvojnásobný počet, a ten nyní potvrdila i ruská komisařka, na níž Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal 17. března zatykač, stejně jako na ruského prezidenta Vladimira Putina. Oba jsou obviněni z odpovědnosti za nezákonné deportace dětí z okupovaných území Ukrajiny do Ruska.

Podle komisařky na území Ruska "dorazilo" také asi 1500 žáků z ústavů pro sirotky nebo děti ponechané bez péče. Stovky z nich byly umístěny do pěstounské péče v ruských rodinách. Zpráva také uvádí, že v listopadu 2022 se v bezprostřední blízkosti frontové linie nacházel dětský domov v Oleshki v Chersonské oblasti, odkud bylo "dočasně" převezeno 52 žáků s těžkými patologickými problémy "na bezpečné území", na anektovaný Krym.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy