reklama

Jihokorejská a japonská armáda nezávisle potvrdily, že střela otestovaná ve čtvrtek letěla dál a výš než střely při předchozích severokorejských testech. Nové podrobnosti ale naznačují, že se nemuselo jednat o Hwasong-17.

Jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na nejmenované zdroje napsala, že podle představitelů jihokorejské a americké rozvědky KLDR ve čtvrtek odpálila mezikontinentální balistickou střelu Hwasong-15, což je o něco starší a menší typ než Hwasong-17. Naposledy střelu Hwasong-15 Severní Korea vyzkoušela koncem roku 2017.

Videonahrávka, která podle KLDR test z 24. března ukazuje, pochází s největší pravděpodobností z 16. března, kdy KLDR podle Jižní Koreje odpálila střelu, která krátce po startu explodovala nad metropolí Pchjongjangem, uvedli američtí experti ze Střediska Jamese Martina pro studia nešíření jaderných zbraní (CNS). KLDR o neúspěšné zkoušce z rána 16. března vůbec neinformovala. "Stíny, které vrhá odpalovací zařízení, odpovídají spíš rannímu odpalu než odpolednímu," napsal na twitteru Michael Duitsman z CNS.

Analytik Colin Zwirko, který pracuje pro jihokorejský server NK Pro, jenž sleduje dění v KLDR, srovnal záběry z komerčních satelitů a videonahrávku testu zveřejněnou severokorejskými médii a také on si všiml rozdílů v počasí, slunečním svitu a dalších věcech.

"Domnívám se, že zkouška z 16. března měla být prvním odpalem nové střely Hwasong-17, krátce po startu ale selhala," prohlásil spolupracovník americké Carnegieho nadace pro mezinárodní mír Ankit Panda. "Severokorejcům nicméně zůstal dostatek fotografií a videozáběrů, aby mohli vytvořit propagandistické video po úspěšném odpalu další střely 24. března," dodal.

Podle jihokorejské armády severokorejská střela 24. března dosáhla výšky více než 6000 kilometrů a dolétla do vzdálenosti větší než 1000 kilometrů. "Střela odpálená 24. března mohla mít menší náklad nebo nemusela mít žádný, aby dosáhla větší výšky a doletěla dále než při testu střely Hwasong-15 v roce 2017," prohlásil Ankit Panda.

Hong Min z jihokorejského ústavu pro národní sjednocení uvedl, že ať už KLDR odpálila jakoukoli mezikontinentální balistickou střelu, dokázala, že umí odpalovat zbraně, které zasáhnout opačnou stranu zeměkoule. "Budeme muset podrobně prozkoumat, jestli to video je vykonstruované, ale i kdyby bylo, neznamená to, že se tím hrozba nějak zmenšila," dodal.