Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Oddálení vojenské pomoci americkým Kongresem mohlo způsobit na Ukrajině vážné škody

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Schválení vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů americkým Kongresem po pětiměsíčním čekání možná způsobilo škody, které se budou na frontě cítit ještě několik měsíců.

Ruské síly využily období, kdy Ukrajina čekala na podporu, a zaútočily na východní frontě u Avdijivky, dosahujíc největšího postupu od začátku války. Tento postup Ruska vyvolal obavy mezi vysokými ukrajinskými vojenskými představiteli, kteří varovali před možným ohrožením zásobovacích linií a uzlů na východě, které nyní leží na dosah ruských palných sil.

Očekávaná ruská ofenzíva na konci května může ohrozit ukrajinskou přítomnost v Doněcké oblasti a zisky ve směru na okupované přístavní město Mariupol. Rusko se zaměřuje na tři klíčové body na východní frontě: vojenský uzel Pokrovsk západně od Avdijivky, strategické výšiny v Časiv Jar nedaleko Bachmutu a Kurachove ležící jižněji.

Ukrajinská obrana se potýká s nedostatkem opevnění, což umožnilo ruským silám postupovat pomalu na západ od Avdijivky, zabírat vesnice a tlačit Ukrajinu k ústupu. Čekání na pomoc z USA vyvolalo kritiku ze strany některých proukrajinských vojenských blogerů a analytiků, kteří tvrdí, že ukrajinské velení nebylo transparentní ohledně situace na frontě. 

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy