Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odhady Bílého domu: Rusko přišlo o 100 tisíc vojáků jen od prosince

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Rusové přišli od prosince na Ukrajině o 100 tisíc vojáků, přes 20 tisíc z nich v bojích přímo padlo. Takové jsou nejnovější odhady Bílého domu, které byly zveřejněny v pondělí. Válka na Ukrajině probíhá už čtrnáct měsíců.

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že jde o odhady amerických tajných služeb. Američané poskytli čísla naposledy v lednu, kdy informovali, že za prvních osm měsíců války na Ukrajině bylo zabito či zraněno 100 tisíc ruských vojáků.

Ruská invaze na Ukrajinu, které soused už dříve anektoval ostrov Krym, vypukla koncem února loňského roku. Nejnovější odhady podle agentury AP naznačují, že ruské ztráty v uplynulých měsících dramaticky narostly.

Generální štáb ukrajinské armády v posledních dnech a týdnech pravidelně informuje v tom smyslu, že nejtvrdší boje probíhají v Bachmutu, kde se ruská armáda snaží o průlom. Zároveň se očekává protiofenziva obránců.

Témata:  Ruská armáda válka na Ukrajině Bílý dům USA

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy