Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odvoz Potěmkinových ostatků naznačuje ruské stažení z Chersonu, píší Britové

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Nedávný přesun ostatků knížete Grigorije Potěmkina z hrobky v okupovaném ukrajinském městě Chersonu patrně předznamenává ruské stažení z oblasti na západním břehu řeky Dněpr. Ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině to dnes uvedlo britské ministerstvo obrany.

Ruská média tento týden informovala, že úřady v okupované Chersonské oblasti přesunuly z chersonské katedrály svaté Kateřiny ostatky knížete Potěmkina na levý břeh Dněpru. Stejně tak byl odvezen jeho pomník, jakož i pomníky dalších ruských historických postav: vojevůdce Alexandra Suvorova či admirála Fjodora Ušakova.

"Tento symbolický přesun Potěmkina a odchod civilistů pravděpodobně předznamenává ruský záměr urychlit stažení z oblasti," uvádí ve svodce britské ministerstvo obrany. Připomíná, že v ruské národní identitě je Potěmkin silně spojen s ruským dobýváním ukrajinského území v 18. století, což podle Londýna zdůrazňuje význam, jaký ruský prezident Vladimir Putin téměř jistě přikládá historickému ospravedlnění invaze na Ukrajinu.

Ruské okupační úřady v pátek oznámily, že dokončily stahování civilistů z okupovaného Chersonu, přesunuto na levý břeh Dněpru mělo být až 70.000 civilistů. Ukrajinská armáda v okolí města již řadu týdnu podniká ofenzivu. Přesuny civilistů Kyjev označuje za nucené deportace. O tom, zda Rusové chystají stažení svých jednotek z pravého břehu, nebo naopak do oblasti posílají posily, nyní vedou vojenští experti spory.

Cherson, ležící u ústí Dněpru do Černého moře, měl před válkou přibližně 280.000 obyvatel. V 18. století město nechala založit ruská carevna Kateřina Veliká, údajně na radu knížete Potěmkina. Cherson se prvním velkým ukrajinským městem, kterého se Rusové zmocnili po letošním únorovém vpádu na Ukrajinu. Město má obrovský strategický význam, protože je pozemní spojnicí mezi Rusy ovládanými územími na východě Ukrajiny a poloostrovem Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014.

Témata:  Ruská armáda válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.