reklama

Oficiální bilance hovoří o 28.432 obětech. Jak ale deník El País uvádí, toto číslo zahrnuje pouze osoby, u kterých bylo onemocnění koronavirem formálně diagnostikováno, nikoli podezřelé případy, které nebyly nikdy testovány.

Nedostatečné testování, zejména v samotném počátku pandemie, podle španělského listu znamená, že oficiální statistiky uvádějí nižší čísla, než je skutečnost. Podobný problém se objevil i v mnoha dalších zemích.

Deník proto zvolil jiný přístup, využil regionálních statistik a sečetl všechna potvrzená i podezřelá úmrtí v souvislosti s koronavirem. Následně došel k číslu 44.868 mrtvých. Jestliže se ukáže, že je tato bilance správná, bude to znamenat, že Španělsko, pokud jde o mrtvé, je druhou nejvíce postiženou zemí v Evropě po Británii. Jak poznamenala agentura Reuters, španělské ministerstvo zdravotnictví zatím nová zjištění nekomentovalo.

Španělská vláda chce přesvědčit Británii, aby neuplatňovala dvoutýdenní povinnou karanténu u turistů, kteří se vracejí z dovolené na Kanárských a Baleárských ostrovech. Řekla to dnes podle agentury Reuters španělská ministryně zahraničních věcí Arancha Gonzálesová.

"Španělsko je bezpečné. Je bezpečné pro Španěly, je bezpečné pro turisty," uvedla šéfka diplomacie.

Britská vláda v sobotu rozhodla o povinné karanténě pro navrátilce ze Španělska; opatření je účinné ode dneška. Podle ministra zahraničí Dominika Raaba k tomu Londýn vedly údaje španělských úřadů o rostoucím počtu lidí nakažených koronavirem z konce týdne. Jeho španělská kolegyně ale dnes upozornila, že počty infikovaných mimo pevninské Španělsko jsou nyní na turisticky vyhledávaných ostrovech mnohem nižší než v samotné Británii.

Britové loni tvořili pětinu zahraničních turistů ve Španělsku a Madrid se obává, že nově zavedená karanténa může výrazně prohloubit ztráty v turistickém sektoru způsobené pandemií. Britská pobočka cestovní kanceláře TUI už oznámila, že na na následující dva týdny ruší veškeré zájezdy do pevninského Španělska, pobytů na ostrovech se zatím změny netýkají.

Opatření narušilo plány mnoha lidí, kteří již ve Španělsku pobývají nebo se tam chystali. Zatímco španělská ministryně zahraničí se vyhnula přímé kritice britského kroku, britští turisté se do Londýna ostře pustili, uvedla agentura Reuters. "Je to bláznivé, protože opatření zavedená ve Španělsku, ať již jde o nošení roušek či všudypřítomná dezinfekce, jsou opravdu dobrá. Je to tady lepší, než to máme my v Londýně," uvedl Rich Lambert, jeden z britských turistů na letišti v Barceloně.

Krok britský vlády kritizoval i jiný z Britů pobývající na dovolené na ostrově Menorca. "Je to směšné. Nejsou tady skoro žádné případy nákazy a mnohem větší šance, že onemocním, bude po návratu do Británie," prohlásil John Snelling.

reklama