Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Oheň se v Řecku šíří dál. Dorazila letadla, pomohou i slovenští hasiči

Požár, ilustrační fotografie.
Požár, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Řecko nadále spalují ničivé požáry v okolí Atén, s nimiž bojují stovky hasičů. Nově za pomoci speciálních letadel, která dorazila na pomoc z Itálie a Francie. Přijet mají například i požárníci ze Slovenska. Podle meteorologů dnes začne další vlna veder, která zřejmě zásah dále zkomplikuje.

Kritická je situace v oblasti města Mandra, informuje britský deník Guardian. Starosta Christos Stathis uvedl, že místní si prochází noční můrou. "Domy a majetky jsou v plamenech," poznamenal v televizi. Na pouhých 500 metrů se oheň přiblížil ke komplexu ropných rafinérií v blízkosti Korintu. Zasahující složky podávají podle ministra Vassilise Kikiliase nadlidský výkon, aby jej ochránily.

Požáry se ve středu dostaly k domům v třicetitisícovém městě Megara. "Evakuovali jsme oblast včas," uvedl starosta Grigorios Stamoulis. Apeloval zároveň na nasazení letadel. "Jako jediná mohou konat a přinést rozhodný výsledek. Pozemní síly nezastaví oheň v lese," konstatoval.

Více než třicítku domů už pohltily plameny v regionu Loutraki. Vegetace vzplála také na ostrovech Kréta a Rhodos, kde byly evakuovány tři obce. "Podmínky jsou extrémní a nejméně týden ještě budou," poznamenal zástupce hasičů Kostas Tsigas.

Kromě letadel z Itálie a Francie se do akce zapojí také 31 příslušníků slovenského Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Zasahovat by měli v regionu Attika. TASR o tom informovala mluvčí hasičů Katarína Križanová.

Dnes má navíc v Řecku začít druhá vlna veder, během které o víkendu dosáhnou teploty až 44 stupňů. Zástupci ministerstva kultury sdělili deníku Guardian, že za těchto teplot je pravděpodobné opětovné uzavření Akropole.

Témata:  požáry Řecko

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy