reklama

Dohoda umožňující vývoz zemědělských plodin z ukrajinských přístavů v Černém moři vyprší 18. března. Pokud žádná ze stran nevznese námitky, bude prodloužena. To Rusko však zatím odmítá zaručit.

Lavrov dnes řekl, že situace je komplikovaná, jelikož části smlouvy, ze kterých má profitovat Rusko, nejsou naplňovány. Podle Peskova je stále třeba vyřešit "otázky ohledně koncových příjemců plodin" a "druhé části dohody".

Druhou částí dohody má Peskov na mysli memorandum o porozumění mezi Ruskem a OSN, které umožňuje vývoz ruských potravin a hnojiv, píše Reuters. Ačkoliv ruský zemědělský export nebyl výslovně cílem západních sankcí, Moskva tvrdí, že omezení jejího finančnictví, pojišťovnictví a logistiky jsou překážkou, aby mohla produkty vyvážet.

O ruských požadavcích bude příští týden s ruskými představiteli jednat šéfka Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) Rebeca Grynspanová. Ta s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem ve středu navštívila Kyjev, kde setkala s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Peskov dnes také oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin momentálně nemá žádné plány na setkání s Guterresem.

Ukrajinský prezident při příležitosti Guterresovy návštěvy prohlásil, že "prodloužení dohody po 18. březnu je kriticky nezbytné pro celý svět". Šéf OSN řekl, že export ukrajinského a ruského obilí a hnojiv je důležitý pro světovou potravinovou bezpečnost. Dohoda podle něj umožnila vývoz 23 milionů tun obilí, a díky tomu "se podařilo snížit ceny potravin ve světě skoro o 20 procent".

Podpis obilné dohody kromě OSN zprostředkovalo také Turecko.