Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Operátor plynovodu Nord Stream 1 čeká na svolení k inspekci poničených míst

Masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn
Masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn
Foto: Helikopter Wing / Danish Defence

Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 1 chce sám prohlédnout poničená místa na potrubí, nicméně zatím to nemohl udělat, protože pro to nezískal povolení. Konsorcium Nord Stream AG se sídlem ve švýcarském kantonu Zug o tom informovalo v dnešní tiskové zprávě.

Úřady Dánska a Švédska oblasti v moři, kde se nacházejí poškozená místa na plynovodu, na dobu vyšetřování uzavřely. Podle konsorcia dánské úřady počítají s tím, že jim vyřízení žádosti o povolení k inspekci potrvá více než 20 dnů. Společnost Nord Stream AG si na prohlídku poničených míst na potrubích objednala firmu z Norska.

Dánsko minulý týden nejdříve oznámilo únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Úniky na třech různých místech jsou poblíž dánského ostrova Bornholm, a to v dánských i švédských vodách. Podle Evropské unie a NATO je poničení plynovodů sabotáž.

Témata:  plynovod Nord Stream

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.