Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Opoziční CDU/CSU vyzvala k ukončení odběru ruského plynu Nord Streamem 1

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Opoziční konzervativní unie CDU/CSU vyzvala německou vládu, aby ukončila odběr ruského plynu plynovodem Nord Stream 1. Podle předsedy poslanecké frakce konzervativců Friedricha Merze by krok znamenal "novou kvalitu" protiruských sankcí, informovala dnes agentura DPA.

Merz uvedl, že opatření je nezbytné vzhledem k "masivním válečným zločinům", kterých se Rusko na Ukrajině dopouští. "Jedná se o omezení dodávek plynu Spolkové republice Německo," řekl Merz s tím, že s ohledem na nastalou situaci to však Německo musí akceptovat.

Kancléř Olaf Scholz dnes uvedl, že nevidí možnost okamžitého bojkotu ruské ropy a plynu, jako to v úterý učinily Spojené státy. K tomuto kroku ho v otevřeném dopise vyzývá řada expertů, aktivistů a dalších osobností veřejného života. "Všichni financujeme tuto válku," uvádí se v dopise.

Rusko v pondělí poprvé od napadení Ukrajiny otevřeně pohrozilo přerušením dodávek plynu, který do Německa proudí plynovodem Nord Stream 1, pokud Západ zakáže dovoz ruské ropy. Zákaz dovozu ruské ropy do Německa následující den odmítla ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Podle ní by to mělo za následek chaos, který by pro Kreml znamenal výhru.

"Nechceme čekat, až návrh (na uzavření plynovodu) podají ostatní, a pak bude Německo opět pozadu. Nebo čekat, až možná sám (ruský prezident Vladimir) Putin otočí plynovodním kohoutkem," řekl Merz. Scholzovu vládu proto vyzval, aby konala. Nárůst cen energií by CDU/CSU řešila dočasným snížením spotřební daně na benzín z 19 na sedm procent.

Nord Stream 1 vede z Ruska přes Baltské moře na sever Německa a je už více než deset let důležitým zdrojem plynu pro Německo. Postaven byl v době vlády křesťanskodemokratické kancléřky Angely Merkelové. Projekt paralelního a nedávno dokončeného plynovodu Nord Stream 2 německá vláda zastavila v reakci na ruské uznání nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny.

Merz spolu s šéfem poslanců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Alexanderem Dobrindtem také vyjádřil politování nad tím, že Scholzova vláda odmítá prodloužit životnost posledních jaderných elektráren, které jsou v Německu ještě v provozu. Vzdávat se tohoto zdroje energie v dnešní době nedává smysl, uvedli.

Témata:  Křesťanskodemokratická unie (CDU) plyn

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.