Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá konzervativní CDU si novým předsedou zvolila Friedricha Merze

Friedrich Merz (CDU)
Friedrich Merz (CDU)
Foto: Twitter Friedrich Merz (CDU)

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou Friedricha Merze, který v čele největší opoziční strany střídá dosavadního šéfa Armina Lascheta. Delegáti sjezdu dnešní volbou podle očekávání potvrdili prosincový výsledek vnitrostranického referenda, které se pro Merze jasnou většinou hlasů vyslovilo.

Merz nyní musí stranu sjednotit, vyvést CDU z vnitřní krize po loňské porážce v parlamentních volbách a najít nový směr, který strana po politickém odchodu své kancléřky Angely Merkelové hledá. To vše již Merz v projevu přislíbil.

"Pokud se budeme hádat a vysílat protichůdné signály, tak se nám to nepodaří," zdůraznil dnes Merz. "Pokud budeme otevření zajímavým diskuzím a pokud budeme jednotní, tak může být v naší porážce nový začátek," uvedl. V loňských zářijových parlamentních volbách skončila CDU spolu se svou sesterskou bavorskou Křesťansko-sociální unií (CSU) s 24,1 procenta hlasů druhá s nejhorším výsledkem v historii spolkové republiky. "To, co se loni stalo, to už se nesmí a nebude opakovat," řekl Merz.

Delegáti sjezdu se kvůli pandemii nemoci covid-19 k volbě nového předsedy sešli on-line. Z právních důvodů ale ještě delegáti musí svou elektronickou cestou zjištěnou vůli ještě vyjádřit korespondenčně, výsledek pak bude oznámen 31. ledna. Korespondenční potvrzení volby ale CDU považuje za formalitu.

Za stejnou formalitu bylo označováno i dnešní Merzovo zvolení, protože jeho konkurenti z vnitrostranického referenda, kterými byli zahraničněpolitický expert CDU Norbert Röttgen a někdejší šéf úřadu kancléřky Merkelové Helge Braun, na sjezdu nekandidovali. Média ale s napětím očekávala, jakou podporu mezi 1001 delegáty bude Merz mít. Podle výsledků, které oznámil končící generální tajemník strany Paul Ziemiak, hlasovalo 983 delegátů, platných hlasů bylo 967 a pro Merze jich bylo 915.

"Volbu přijímám," řekl po vyhlášení výsledku Merz, který neskrýval dojetí. Ke zvolení mu již gratulovali mimo jiné šéf bavorské CSU a bavorský premiér Markus Söder, bývalý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který byl blízkým spojencem Lascheta, nebo šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Gratulace dostal Merz také z Česka, například od lidovců (KDU-ČSL).

CDU má nyní podle Merze před sebou tři klíčové úkoly. "Musíme být silnou opozicí. Chceme vyhrát regionální volby ve spolkových zemích. A být jen opozicí nestačí, chceme také nabízet odpovědi a řešení," uvedl.

Merz zdůraznil, že CDU společně s CSU budou kontrolovat kancléře Olafa Scholze a jeho vládu, kterou vedle jeho sociálních demokratů (SPD) tvoří ještě Zelení a liberální FDP. Scholzovi v projevu mimo jiné vyčetl to, že podle něj nedostatečně bojuje s vysokou inflací a s růstem cen energií. "Lidé mají strach o své úspory, ale kancléř na jejich obavy nedal ještě žádnou odpověď," řekl nový předseda.

Merz se rovněž ostře vymezil proti politickému extremismu. "Strojíme proti každé formě radikalismu a je jedno, zda je zprava, nebo zleva," řekl. Jako radikální strany unie CDU/CSU chápe postkomunistickou Levici a protiimigrační Alternativu pro Německo, která bývá označována jako populistická až krajně pravicová.

Předsedou CDU se Merz stal na třetí pokus. Poprvé neuspěl roce 2018, kdy Merkelová předsednické křeslo předala Annegret Krampové-Karrenbauerové, která loni v lednu post přenechala Arminu Laschetovi. Zatímco Krampová-Karrenbauerová a Laschet se hlásili k pokračovatelům středové linie vytyčené Merkelovou, naopak Merz, který měl s bývalou kancléřkou dlouholeté názorové spory, se opírá o podporu především v té části strany, která žádá návrat ke konzervativnějším kořenům. Merz ale loni při ohlašování své třetí kandidatury uvedl, že sice s rázným obratem nepočítá, chce prý však straně dát jasný profil.

Se změnou již Merz začal, když dnes delegáti na jeho přání zvolili novým generálním tajemníkem Maria Czaju, který vystřídal Ziemiaka. Sjezd rovněž zvolil pětici místopředsedů. Jedním z nich se stal i saský premiér Michael Kretschmer.

Sjezdu se bývalá kancléřka a dlouholetá šéfka strany Merkelová nezúčastnila. Její kancelář agentuře DPA sdělila, že Merkelová nebude kvůli časové vytíženosti přítomná ani dnešní večeři, kterou Merz uspořádal. Merkelová nemá podle DPA zájem ani o post čestné předsedkyně CDU.

Témata:  Friedrich Merz Křesťanskodemokratická unie (CDU)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.