reklama

"Maďarský ministerský předseda Viktor Orbán svůj politický talent bohužel využívá k tomu, aby zničil maďarskou demokracii, kterou kdysi pomáhal vybudovat," je přesvědčen deník Frankfurter Rundschau. "S odkazem na pandemii posílá parlament na časově neomezenou vynucenou pauzu a vládne pomocí dekretů."

Orbán podle listu usiluje o model podobný Singapuru, tedy malý, autoritářský a hospodářsky rostoucí stát. V pondělí se k němu posunul o velký krok dopředu. Po odeznění epidemie už Maďarsko nebude pravou demokracií.

"Vítejte v nové evropské realitě: Uprostřed EU teď existuje kvazidiktatura," míní Der Spiegel, podle něhož žádnou z nových pravomocí Orbán ve skutečnosti k boji proti koronaviru nepotřebuje. Jde mu jen o rozšíření vlivu v zemi. "Tak, jak se to prostě dělá, když chce člověk pokud možno vládnout sám."

"Orbán nestoudně využívá tuto situaci, aby rozšířil svou moc," míní také list Mitteldeutsche Zeitung, podle něhož se tváří v tvář této situaci Evropská unie zdá bezmocná. O tom je přesvědčen i list Nürnberger Nachrichten, který míní, že nynější opatření nemají s demokratickou svobodou mínění a kontrolou vlády nic společného.

Der Spiegel upozorňuje na dvojici opatření - jedno umožňuje trestat až osmi lety odnětí svobody porušení karantény, druhé až pěti lety vězení rozšiřování falešných zpráv. Právě toto neurčitě formulované opatření přitom může představovat nebezpečí pro nezávislé novináře, kteří se nyní obávají, že kvůli kritickému zpravodajství budou odsouzeni.

"Maďarsku tak k Evropě patří už jen geograficky, ale ne politicky," dodává server.

reklama