Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán po převzetí předsednictví EU poletí do Moskvy za Putinem

Viktor Orbán, maďarský premiér
Viktor Orbán, maďarský premiér
Foto: miniszterelnok.hu **www.miniszterelnok.hu**

Maďarský premiér Viktor Orbán se setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě v pátek 5. července. Informaci přinesla maďarská sekce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na vládní zdroj.

V úterý, jen den poté, co Maďarsko převzalo půlroční předsednictví v Radě Evropské unie, se Orbán setkal v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Předseda Evropské rady Charles Michel zdůraznil, že Orbán nemá mandát jednat s Ruskem jménem EU. Polský premiér Donald Tusk se nad jeho cestou pozastavil.

Orbán, který má blízké vztahy s Moskvou, navštívil Kyjev poprvé od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Orbán na Facebooku uvedl, že cílem maďarského předsednictví je řešit problémy, kterým EU čelí, a proto jeho první cesta vedla na Ukrajinu.

Charles Michel na síti X uvedl, že EU nemá mandát k jednání s Ruskem jménem EU a že jednání o Ukrajině nelze vést bez Ukrajiny. Tusk se na síti X zeptal Orbána, zda jsou zprávy o jeho cestě do Moskvy pravdivé.

Podle RFE/RL se do Moskvy s Orbánem vydá i maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, který od začátku války navštívil Moskvu nejméně pětkrát.

Orbán je jedním z mála západních lídrů, kteří se od začátku invaze setkali s Putinem, naposledy v září 2022 na pohřbu bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova.

Novinář Szabolcs Panyi jako první informoval na síti X o plánované cestě maďarské delegace do Moskvy.

Maďarské vládní letadlo už absolvovalo let z Budapešti do Moskvy a zpět, přičemž na palubě byla pravděpodobně část Orbánovy delegace. Maďarská vláda se k cestě zatím oficiálně nevyjádřila. 

Témata:  Viktor Orbán Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy