Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán se opět veřejně distancoval od současné EU

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval ke vzpouře proti Bruselu, který obvinil z toho, že se Budapešť snaží zatáhnout do války a vnutit jí představy, které odporují cítění Maďarů. Ti už podle něj nejsou ve svém odporu osamoceni. Probouzet se mají zejména Češi a Slováci, naznačil Orbán.

O slovech Orbána informovala agentura AP, podle které jde politikovi o mobilizaci voličů před červnovými volbami do Evropského parlamentu.

"Brusel není první impérium, které upřelo svůj zrak na Maďarsko. Pokud chceme zachovat svobodu a suverenitu Maďarska, nemáme jinou možnost, než že musíme okupovat Brusel," prohlásil maďarský premiér.

Orbán podle svých slov nehodlá tolerovat, jak Evropská unie podle jeho názoru ničí rolníky či střední třídu. Budapešť prý dostala válku namísto míru a bezpečí. "Byli jsme oklamáni. Je čas na vzpouru, abychom obnovili sebeúctu Evropanů," dodal.

AP připomněla, že Maďarsko v posledních měsících čelilo kritice ze strany partnerů a spojenců. Opřel se do něj například místní americký velvyslanec David Pressman. Kritizoval například to, jak Orbánova vláda zdržovala přijetí Švédska do NATO.

Maďarskou politickou scénou v poslední době otřásl konec prezidentky Katalin Novákové, která odstoupila z funkce kvůli skandálu kolem milosti pro odsouzeného komplice pachatele sexuálního zneužívání dětí.

Témata:  Viktor Orbán EU

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy