reklama

Tento krok má podpořit zachování pracovní míst, ale postihne obce, protože místní daň z podnikání je pro ně zásadním zdrojem příjmů, upozornila agentura Reuters. Orbán uvedl, že města s méně než 25.000 obyvateli dostanou podporu od vlády, zatímco finanční situace větších měst se bude posuzovat "případ od případu".

Maďarská vláda očekává, že v letošním roce v důsledku pandemie se hrubý domácí produkt země sníží o přibližně šest procent.

Orbán také uvedl, že vláda v prosinci a lednu pokryje dvě třetiny mzdových nákladů podniků v odvětvích, jako je cestovní ruch, hotely, restaurace či soukromé autobusové společnosti, které se musí dočasně zavřít. Rodiny s dětmi nebo čekající narození potomka budou mít nárok na zvýhodněnou půjčku ve výši až šesti milionů forintů (asi 440.000 Kč) a nevratné příspěvky na renovaci svých domovů. "Učinili jsme tato rozhodnutí (...) a doufáme, že můžeme zachránit několik stovek tisíc pracovních míst," uvedl Orbán.

Předseda vlády očekává, že se Maďarsko z pandemie vymaní na jaře. Očkování by mělo začít 27. či 28. prosince.

Orbána, který je deset let u moci, čekají v roce 2022 parlamentní volby, ve kterých bude muset bojovat proti následkům pandemie a proti opozici, která se poprvé sjednotila, aby ho sesadila, dodal Reuters.

reklama