Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbánova strana Fidesz vytáhla billboardy s von der Leyenovou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarská vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána nechala v zemi nainstalovat billboardy, které cílí na šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Upozornila na to agentura Reuters. Pro Fidesz jde o začátek kampaně před volbami do Evropského parlamentu, které proběhnou v červnu 2024.

Von der Leyenová je na billboardech s Alexem Sorosem, synem finančníka a filantropa maďarského původu George Sorose, který je opakovaně cílem útoků ze strany Fideszu. "Netancujme, jak pískají," stojí ve sloganu. Agentura připomněla, že Sorosovi jsou Židé, proto někteří lidé považují útoky na ně za důkaz antisemitismu strany maďarského premiéra Viktora Orbána. Fidesz to však odmítá.

Maďarská vláda také v minulém týdnu rozeslala občanům anketu, ve které se jich ptá na vyčleňování pomoci pro Ukrajinu z unijních fondů. Další otázky se týkají migrace či práv komunity LGBT+.

Orbánova vláda odmítá vojenskou pomoc Ukrajině a udržuje kontakty s Kremlem. Zároveň má od Evropské komise pozastavenou výplatu části peněz z EU kvůli porušování demokratických principů a právního státu.

Fidesz podobné billboardy nepoužívá v kampani poprvé. V roce 2019 se na obrázku s Georgem Sorosem objevil tehdejší předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Evropská lidová strana tehdy Orbána přesvědčila ke stažení billboardů tím, že pohrozila vyloučením z frakce.

Volby do Evropského parlamentu se v zemích sedmadvacítky mají uskutečnit od čtvrtka 6. do neděle 9. června 2024. Poslední eurovolby proběhly 24. a 25. května 2019. Šest mandátů v nich získalo vítězné hnutí ANO, čtyři místa obsadila ODS. Po třech europoslancích mají Piráti i Starostové a nezávislí, po dvou KDU-ČSL a SPD. Jednu židli obsadili také komunisté.

Témata:  Viktor Orbán Ursula von der Leyenová

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy